Udany start CRS-9

0

Osiemnastego lipca Falcon 9R wyniósł kapsułę Dragon do misji zaopatrzeniowej CRS-9, zaś pierwszy stopień rakiety wylądował w Cape Canaveral.

Start rakiety Falcon 9R rozpoczął się 18 lipca o godzinie 06:45 CEST z wyrzutni LC-41 na Florydzie. Na szczycie rakiety znalazła się kapsuła Dragon, udająca się ku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Oznaczenie wyprawy to CRS-9 (dziewiąty lot SpaceX w ramach programu Commercial Resupply Services).

Start rakiety Falcon 9R w ramach misji CRS-9 / Credits: SpaceX

Start rakiety Falcon 9R w ramach misji CRS-9 / Credits: SpaceX

Bezzałogowa kapsuła dostarczy łącznie 2257 kg ładunku, z czego 1790 kg znajduje się w sekcji ciśnieniowej. Duża część (930 kg) ładunku to materiały i próbki naukowe do kolejnych badań i eksperymentów na pokładzie Stacji. Dostarczone zostaną również części zamienne, zapasy, komputery, żywność oraz sprzęt dla rosyjskiej części ISS.

Ważnym ładunkiem zainstalowanym na zewnątrz kapsuły, w “bagażniku” Dragona, jest adapter IDA-2. Element ma służyć w przyszłości do obsługi załogowych komercyjnych pojazdów. IDA-2 to drugi adapter tego typu – pierwszy został utracony podczas nieudanego startu CRS-7 pod koniec czerwca 2015 roku.

Kadr z lądowania pierwszego stopnia Falcona 9 na LZ-1 / Credits: SpaceX

Kadr z lądowania pierwszego stopnia Falcona 9 na LZ-1 / Credits: SpaceX

Pierwszy stopień rakiety po zakończeniu pracy powrócił i wylądował w Cape Canaveral. W odróżnieniu od ostatnich misji, tym razem lądowanie zaplanowano na stanowisku o nazwie Landing Zone 1 (LZ-1), znajdującym się na Florydzie. Dotychczas na terenie LZ-1 wylądował tylko jeden egzemplarz pierwszego stopnia w grudniu 2015 roku. Wówczas było to pierwsze udane sprowadzenie pierwszego stopnia Falcona 9. W kolejnych lotach orbity wynoszonych ładunków wymuszały lądowanie na platformie morskiej znajdującej się około 600 km na wschód od Florydy.


Nagranie z lądowania pierwszego stopnia Falcona 9R / Credits: SpaceX

Cumowanie Dragona do ISS zaplanowano na 20 lipca. Kapsuła zostanie przechwycona o godzinie 13 (CEST) przez robotyczne ramię stacji i przyłączona do kompleksu orbitalnego dwie godziny i 45 minut później.

Misja CRS-9 jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(SpaceX, PFA, NASA)

Comments are closed.