Podpisanie konsorcjum polskiego ESA BIC

0

Czwartego marca 2019 w Warszawie podpisano umowę konsorcjum polskiego centrum inkubacji biznesowej ESA.

Inkubatory przedsiębiorczości ESA BIC to koordynowana i współfinansowana przez Europejską Agencję Kosmiczną sieć ośrodków zlokalizowanych w kilkunastu krajach Europy. Celem jest wspieranie zdolnych naukowców i przedsiębiorców, którzy pracują przy projektach wykorzystania technologii satelitarnych w rozwiązaniach biznesowych. Docelowo w każdym państwie członkowskim tej agencji powinien powstać inkubator ESA BIC.

W Polsce rozmowy na temat ESA BIC toczą się od 2015 roku. Do 2017 roku toczyły się one niezależnie w kilku regionach, w tym na Pomorzu. Wówczas Pomorze występowało wspólnie z Małopolską przy koncepcji stworzenia ESA BIC.

Na przełomie 2017 i 2018 roku do roli lidera ESA BIC włączyła się Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP). Rolą ARP jest liderowanie wszystkim konsorcjom, które się zawiązały wokół inicjatywy ESA BIC. Ostatecznie w skład konsorcjum weszły cztery “człony” z całej Polski. Oprócz ARP (lidera) trzej partnerzy to:

  • Blue Dot Solutions – lider części Gdańsk – Kraków,
  • Województwo Podkarpackie – lider części Rzeszów,
  • Fundacja Przedsiębiorczości Technologicznej – lider części Warszawa – Łódź – Wrocław.

Wyżej wspomniane podmioty wraz z ARP stworzą w najbliższych miesiącach aplikację na ESA BIC, która jeszcze w tym roku powinna być negocjowana z ekspertami ESA.

Umowa na polskie konsorcjum ESA BIC została podpisana przez wspomnianych wyżej partnerów 4 marca w siedzibie ARP w Warszawie. W imieniu Blue Dot Solutions umowę podpisywał dr Michał Moroz. Pod umową podpisali się również przedstawiciele ARP, Fundacji Przedsiębiorczości Technologicznej oraz Województwa Podkarpackiego.

Nagrodzeni - Konstelacje 2018 / Credits - ARP
Nagrodzeni – Konstelacje 2018 / Credits – ARP

Umowa konsorcjów została podpisana podczas Konstelacji 2018, uroczystości wręczenia nagród dla osób i podmiotów szczególnie rozwijających sektor kosmiczny w Polsce.

Nagrody zostały przyznane w następujących kategoriach:

  • Kosmiczna firma roku – Astronika
  • Zagraniczny sukces – ICEYE Polska
  • Nadzieja sektora kosmicznego – Gordon Wasilewski
  • Nagroda specjalna – Studenckie Koło Astronautyczne PW-Sat2

(BDS)

Comments are closed.