Na Pomorzu powstanie kosmiczny inkubator?

0

W Polsce powstanie inkubator przedsiębiorczości Europejskiej Agencji Kosmicznej wyspecjalizowany w transferze technologii satelitarnych. Pomorze zabiega o stworzenie oddziału w Gdańsku.

Inkubatory przedsiębiorczości ESA BIC to koordynowana i współfinansowana przez Europejską Agencję Kosmiczną sieć ośrodków zlokalizowanych w kilkunastu krajach Europy. Celem jest wspieranie zdolnych naukowców i przedsiębiorców, którzy pracują przy projektach wykorzystania technologii satelitarnych w rozwiązaniach biznesowych.

– Za kandydaturą Gdańska przemawia bardzo wiele. Na Pomorzu działają liczne firmy z sektora kosmicznego, mamy siedzibę Polskiej Agencji Kosmicznej i sprzyjające środowisko inwestycyjne. Co więcej – to tutaj koncertuje się potencjał branży transportowej, a to właśnie ona generuje ogromne zapotrzebowanie na tego typu rozwiązania. Z takim zapleczem możemy, a wręcz powinniśmy liczyć na powstanie oddziału ESA BIC w Trójmieście. – mówi Maciej Mickiewicz, Wiceprezes Blue Dot Solutions.

– Potencjał Europy w zakresie możliwości wykorzystania technik satelitarnych jest ogromny. Wiąże się on głównie z rozwojem konstelacji satelitów Galileo i Copernicus (grupy satelitów zajmujące się pozycjonowaniem i obrazowaniem Ziemi). Skuteczne biznesowe wykorzystanie tych technologii, np.: w transporcie lotniczym i morskim  ochronie środowiska, czy poprawie jakości życia w ośrodkach miejskich może w znaczny sposób przyczynić się do wzrostu konkurencyjności wielu sektorów  – dodaje Maciej Mickiewicz.

Województwo pomorskie chce wspierać wykorzystanie tych zaawansowanych technologii w różnych sektorach gospodarki i jest jednym z kilku regionów Polski, które mają największe szanse na otwarcie oddziału ESA BIC.

Podpisywanie listu intencyjnego / Źródło: Sławomir Lewandowski

Podpisywanie listu intencyjnego / Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Sławomir Lewandowski

2 listopada konsorcjum zawiązane pomiędzy przedstawicielami trójmiejskiego biznesu i samorządu podpisało list intencyjny w sprawie utworzenia w Gdańsku jednego z oddziałów ESA BIC. Po stronie regionu pomorskiego za inicjatywą stoją m.in. Urząd Marszałkowski Woj. Pomorskiego, Miasto Gdańsk, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, fundusz Black Pearls VC, InvestGDA, Klaster Interizon i firma Blue Dot Solutions. Kolejni partnerzy dołączą do projektu w najbliższych miesiącach.

Do 7 listopada br. podmioty zainteresowane otwarciem ESA BIC w swoich miastach mogą zgłaszać aplikacje do Polskiej Agencji Kosmicznej. Aby wzmocnić swoją kandydaturę Gdańsk połączył siły z Krakowem, co jest możliwe, ponieważ inkubatory ESA BIC działać mogą w kilku lokalizacjach, np. we Francji mieszczą się w aż 6 miastach.

– Podjęliśmy rozmowy z Krakowem, ponieważ stwierdziliśmy, że warto patrzeć szerzej. Jeśli nasza kandydatura zwycięży, będziemy mogli wymieniać się informacjami, rynkami, dostępami do klientów, możliwościami inwestycyjnymi. – zdradza Krzysztof Kanawka, Prezes Blue Dot Solutions.

Polska dzięki ośrodkowi ESA BIC zaznaczy wyraźnie swoją obecność na mapie europejskiego sektora kosmicznego i podkreśli aspiracje do rozwoju zaawansowanych technologii. W miejscu gdzie powstanie inkubator będą mogły powstać nowe, wysoko wyspecjalizowane miejsca pracy oraz kolejne firmy, obok tych, które już teraz rozwijają technologie satelitarne i działają w tej branży, np.: SpaceForest, Blue Dot Solutions, WiRan, SIRC, OptiNav i OPEGIEKA.

– Inkubator ESA BIC umożliwi transfer technologii przy wsparciu ekspertów z ESA oraz ułatwi eksport rodzimych rozwiązań na rynki zagraniczne. Każdego roku ośrodki ESA BIC pomagają w rozwoju kilkudziesięciu młodym firmom, z których 80-90% odnosi sukces na rynku. – mówi Wojciech Drewczyński z Black Pearls VC.

Pierwszy w Polsce inkubator Europejskiej Agencji Kosmicznej ma powstać w 2017 r.

Fot. Sławomir Lewandowski

Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Sławomir Lewandowski

Comments are closed.