Himawari-9 na orbicie

0

Drugiego listopada rakieta H-2A wyniosła na orbitę japońskiego satelitę meteorologicznego Himawari-9.

Do startu doszło 2 listopada o godzinie 07:20 CET z kosmodromu Tanegashima w Japonii. Rakieta H-2A wyniosła satelitę meteorologicznego Hiwamari-9 na orbitę transferową ku geostacjonarnej (GTO). Lot przebiegł zgodnie z planem.

Głównym celem satelitów serii Himawari jest dostarczanie danych meteorologicznych dla Japonii i jej okolic. Względy geograficzne oraz klimatyczne wymagają od kraju Kwitnącej Wiśni własnego zaawansowanego źródła danych meteorologicznych. Aktualnie te dane dla Japońskiej Agencji Meteorologicznej są dostarczane przez satelity Himawari-7 oraz Himawari-8, które zostały wystrzelone w 2006 i 2014 roku.


Nagranie ze startu rakiety H-2A i satelity Himawari 9 / Credits: Sci News

Aktualnie Himawari-7 jest postawiony w stan gotowości działania, jeśli Himawari-8 przestanie funkcjonować. Jego rolę przejmie teraz Himawari-9, który wejdzie do aktywnej służby dopiero za około 6 lat.

Najnowszy satelita konstelacji zbudowany został przez Mitsubishi Electric i posiada masę startową wynoszącą 3,5 tony. Wyposażony jest on w jeden panel słoneczny, który dostarczać będzie nawet 2,6 kilowata energii. W roli operacyjnej satelita ma pracować przez 8 lat.

 

Comments are closed.