Hayabusa 2 – nagranie podjęcia próbek

0

Japońska Agencja Kosmiczna JAXA opublikowała nagranie z podjęcia próbek przez sondę Hayabusa 2 z planetoidy Ryugu.

Japońska sonda Hayabusa 2 została wystrzelona w grudniu 2014 roku. Jej celem była planetoida 162173 Ryugu. Dotarła do niej po ponad trzech latach lotu, 27 czerwca 2018. Następnie, po wstępnej fazie obserwacji, we wrześniu i w październiku 2018, sonda uwolniła lądowniko-łaziki MINERVA II i MASCOT, które z sukcesem osiadły na powierzchni Ryugu i wykonały serię pomiarów.

Do końca października 2018 sonda przeprowadziła trzy testowe zbliżenia do powierzchni, gdzie minimalny dystans wyniósł około 20 metrów. Uwolniono także marker, który osiadł na powierzchni planetoidy.

Od początku 2019 roku trwały przygotowania do pobrania próbek z powierzchni planetoidy. Operację pobrania próbek wykonano w nocy z 21 na 22 lutego. Operacja zakończyła się sukcesem.

Czwartego marca japońska agencja JAXA opublikowała nagranie z operacji pobrania próbek. Nagranie prezentujemy poniżej.

Podjęcie próbek z powierzchni Ryugu / Credits – JAXA | 宇宙航空研究開発機構

Nagranie pokazuje jak dużo materii wzbiło zetknięcie się Hayabusy z powierzchnią planetoidy. Część tego materiału może jeszcze krążyć wokół Ryugu lub też w ogóle oddaliło się od tej planetoidy.

W grudniu 2020 próbki planetoidy dotrą na Ziemię w specjalnej kapsule powrotnej, która znajduje się na pokładzie sondy. Jest to już druga japońska misja o nazwie Hayabusa. Pierwszy “Sokoł” został wystrzelony w 2003 roku, pobrał próbki z asteroidy Itokowa, i dostarczył je na Ziemię 7 lat później.

Wątek o misji Hayabusa 2 na Polskim Forum Astronautycznym.

(JAXA)

Comments are closed.