Drugi nieudany start kosmiczny z Iranu w 2019

1

Trzy tygodnie po nieudanym starcie rakiety Simorgh z satelitą Payam-e Amirkabir Irańczycy ponieśli kolejną porażkę. Start rakiety Safir-1B z 6 lutego z satelitą Dousti również się nie powiódł.

Start rakiety z bazy wojskowej w Semnan miał wynieść satelitę obserwacyjnego Dousti (دوستى po persku przyjaźń) na niską orbitę okołoziemską na wysokość między 250 a 310 km. Inne źródła wspominały o orbicie na wysokości 500 kilometrów. Ważący 52 kilogramy satelita obserwacyjny został zbudowany przez teherański Sharif University of Technology i miał wykonywać zdjęcia z rozdzielczością 30 metrów na piksel.

Satelita Dousti / Farsnews

Pierwsze informacje twierdzą, że do awarii rakiety nośnej doszło tuż po starcie. Safir-1B to dwustopniowa rakieta nośna napędzana na paliwo ciekłe, będąca w stanie wynieść kilkadziesiąt kilogramów ładunku na niską orbitę okołoziemską. Rozwój rakiety odbywał się przy pomocy Korei Północnej, która przekazała część swojego doświadczenia technologicznego Iranowi.

Ostatni udany irański start orbitalny odbył się w lutym 2015 roku, gdy umieszczono na orbicie satelitę Fadżr. W kwietniu 2016 roku w locie suborbitalnym Iran przetestował pierwszy stopień rakiety Simorgh.

(NASASpaceflight, Polskie Forum Astronautyczne, The Iran Project, National Public Radio)

Jeden komentarz