Udany start Falcona 9 z satelitami Iridium

1

Jedenastego stycznia rakieta Falcon 9 wyniosła na orbitę dziesięć satelitów konstelacji Iridium. Start oraz lądowanie zakończyły się sukcesem. Był to pierwszy start firmy SpaceX w 2019 roku.

Do startu doszło 11 stycznia o godzinie 16:31 CET. Miejscem startu była baza Vandenberg w Kalifornii. Rakieta Falcon 9 wyniosła w tym locie 10 satelitów dla konstelacji Iridium. Oznaczenie tej misji to Iridium-8.

Po wykonaniu swojej pracy, pierwszy stopień wykonał powrót i lądowanie. Nieco ponad siedem minut po starcie doszło do lądowania pierwszego stopnia Falcona 9 na platformie morskiej o nazwie Just Read The Instructions. Lądowanie zakończyło się sukcesem. Było to już drugie udane lądowanie tego stopnia – pierwszy raz ten stopień wystartował (i wylądował) we wrześniu 2018 roku, podczas startu z satelitą Telstar 18.

Udane lądowanie pierwszego stopnia Falcona 9 - 11.01.2019 / Credits - SpaceX

Udane lądowanie pierwszego stopnia Falcona 9 – 11.01.2019 / Credits – SpaceX

Po godzinie od startu, w odstępach co 100 sekund, doszło do separacji 10 satelitów Iridium. Separacja nastąpiła prawidłowo – wszystkie satelity znalazły się na wyznaczonych wstępnych orbitach. Misja rakiety Falcon 9 zakończyła się pełnym sukcesem.

Separacja czwartego (z dziesięciu) satelitów Iridium w locie Falcona 9 z 11 stycznia 2019 / Credits - SpaceX

Separacja czwartego (z dziesięciu) satelitów Iridium w locie Falcona 9 z 11 stycznia 2019 / Credits – SpaceX

Dzięki temu startowi na orbicie znalazło się łącznie 75 satelitów konstelacji Iridium. Jest to już druga generacja tych satelitów o oznaczeniu Iridium-NEXT. Dla zapewnienia globalnej komunikacji potrzebnych jest 66 satelitów tej konstelacji – 9 satelitów będzie służyć jako “zapas” na orbicie. Te satelity będą aktywowane w przypadku utraty kontroli, awarii lub wcześniejszego zakończenia misji jednego z satelitów konstelacji Iridium-NEXT.

Był to drugi start rakiety orbitalnej i zarazem pierwszy lot firmy SpaceX w 2019 roku. Jest bardzo prawdopodobne, że w tym roku dojdzie znów do ponad 100 startów rakiet orbitalnych. Firma SpaceX prawdopodobnie przeprowadzi przynajmniej kilkanaście startów.

Start tej rakiety jest komentowany w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(PFA, SpaceX)

Jeden komentarz