Siódmego listopada japoński pojazd bezzałogowy opuścił Międzynarodową Stację Kosmiczną. Trwają przygotowania do deorbitacji, w trakcie której na Ziemię powróci mała kapsuła HSRC.
Start HTV-7 nastąpił 22 września 2018 o godzinie 19:52 CEST z kosmodromu Tanegashima za pomocą rakiety H-2B. Jest to już siódma misja japońskiego bezzałogowego pojazdu zaopatrzeniowego HTV.Na pokładzie HTV-7 znalazło się ładunek o łącznej masie 6,2 tony, z czego 4,3 tony zostało zainstalowane w części ciśnieniowej pojazdu. Pozostałe 1,9 ton to przede wszystkim 7 akumulatorów litowo-jonowych, które zastąpią wysłużone już akumulatory niklowo-wodorkowe.
HTV-7 dotarł do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) w dniu 27 września. Tego dnia nastąpiło przechwycenie przez ramię robotyczne Stacji (SSRMS), a następnie przyciągnięcie i instalacja pojazdu w jednym z węzłów modułu Harmony.
Przez kolejne tygodnie trwał rozładunek HTV-7. Następnie, wnętrze tego pojazdu wypełniono zbędnym sprzętem, który ma być zniszczony podczas deorbitacji. Wreszcie, 7 listopada 2018 nastąpiło odłączenie HTV-7 od ISS. Poniższe nagranie prezentuje ten proces.
HTV-7 opuszcza ISS / Credits – NASA TV
HTV-7 pozostanie na orbicie przez kolejne dni. W sobotę, 10 listopada, dojdzie do deorbitacji HTV-7. Tym razem jednak pewna część tego pojazdu wróci na Ziemię. Na pokładzie HTV-7 zainstalowano kapsułę powrotną o nazwie HTV Small Re-entry Capsule (HSRC). Jeśli test powrotu HSRC się powiedzie, wówczas możliwe będzie sprowadzanie małych ładunków z ISS.
Łącznie HSRC będzie w stanie dostarczyć na Ziemię do 20 kg eksperymentów naukowych. Kapsuła ma średnicę 84 cm i wysokość 65,7 cm, zaś masę niższą od 180 kg.
(PFA)