Pierwszy lot rakiety BIGOS 4

3

Drugiego listopada firma SpaceForest przeprowadziła pierwszy lot rakiety BIGOS 4.

Rakieta BIGOS 4 to konstrukcja rakietowa, służąca do rozwijania technik napędowych firmy SpaceForest. Rakieta ma masę startową 100 kg i długość 5,5 metra. Rakieta ma być zdolna do osiągnięcia maksymalnej prędkości 1,9 Mach i pułapu około 15 km (aktualny limit pułapu w Polsce). BIGOS 4 ma być zdolny do ponownego lotu w ciągu 72 godzin.

Pierwszy lot rakiety BIGOS 4 odbył się 2 listopada 2018 roku. Był to lot krótki lot, którego celem było sprawdzenie poprawnej pracy silnika rakietowego oraz odzyskanie całej rakiety. Lot zakończył się pełnym sukcesem, co otwiera drogę do kolejnych testów. Poniższe nagranie prezentuje ten lot.

Pierwszy lot rakiety BIGOS 4 / Credits – SpaceForest

Firma SpaceForest sp. z o.o. ma siedzibę w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni i zatrudnia ponad 25 osób. Realizuje m.in. projekty technologiczne dla Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) oraz w ramach programów badawczo rozwojowych Unii Europejskiej. Ponadto, SpaceForest realizuje własne projekty badawczo-rozwojowe, m.in. w dziedzinie napędów rakietowych. Jest to aktualnie jedna z najdynamiczniej rozwijających się firm polskiego sektora kosmicznego, opierająca prace o własne, zaawansowane koncepcje i technologie.

(SF)

3 komentarze

  1. Wydaje mi się, że limit pułapu w Polsce został zniesiony – było na kosmonaucie i w artykule PAKu i Instytutu Lotnictwa. To jak to w końcu z tym jest?

      • Tutaj jest napisane, że wyznaczono strefę AMBER, w ramach której zniesiono maksymalny pułap:
        kosmonauta.net/2018/10/postepy-w-projekcie-ilr-33-bursztyn/