Nietypowa chmura na Arsia Mons

2

Sonda Mars Express sfotografowała długą chmurę wyglądającą niczym strumień dymu od wulkanu. Czy marsjański wulkan Arsia Mons się właśnie obudził?

Zdjęcia wykonała europejska sonda Mars Express. Na zdjęciach z instrumentu VMC – małej kamery o niskiej rozdzielczości – można zobaczyć długą chmurę, która rozpoczyna się w pobliżu szczytu marsjańskiego wulkanu Arsia Mons. Chmura przypomina ziemskie strumienie dymów od wulkanów. Chmurę można zobaczyć już prawie od miesiąca.

Co ciekawe, okazuje się, że tego typu chmury nie są niczym zaskakującym na Marsie. Tego typu twory wielokrotnie obserwowano w pobliżu różnych dawnych marsjańskich wulkanów. Zarejestrowane chmury składają się z lodu wodnego. Wokół Arsia Mons tego typu chmury są dość regularnie obserwowane na początku zimy na półkuli południowej.

Te chmury nie są powiązane z żadną aktywnością wulkaniczną. Gdyby tak było, wówczas zaobserwowano by zwiększoną emisję na paśmie podczerwonym z okolic ujścia wulkanu. Tymczasem marsjańskie wulkany nie przejawiają takiej aktywności.

Marsjańskie wulkany / Credits - Robbins et al 2011

Marsjańskie wulkany / Credits – Robbins et al 2011

Na Marsie jest kilka dużych wulkanów. Wg większości naukowców są one raczej wygasłe od przynajmniej 500 milionów lat. Niektórzy naukowcy uważają jednak, że niektóre wulkany mogą być wciąż czynne, zaś Arsia Mons wydaje się być najmłodszym marsjańskim wulkanem. Jest możliwe, że ostatnie większe wylewy lawy na Arsia Mons wystąpiły stosunkowo niedawno  – być może nawet około 50 milionów lat temu. Brak jednak przekonywujących dowodów na jeszcze młodszą aktywność wulkaniczną Czerwonej Planety, pomimo kilkunastu lat obserwacji przez takie misje jak Mars Recoinassance Orbiter.

(PFA, NASA, IS)

2 komentarze