Prezentacja indyjskiego skafandra kosmicznego

1

Indie zaprezentowały skafander kosmiczny dla swoich lotów załogowych.

Indie od kilku lat rozwijają własny program lotów załogowych. Dotychczas najbardziej spektakularnym wydarzeniem tego programu był lot atmosferyczny modelu kapsuły (Crew module Atmospheric Re-entry Experiment, CARE) Przeprowadzony został w grudniu 2014 r. przy okazji testu nowej rakiety nośnej GSLV Mk3. 5 lipca 2018 przeprowadzony został rakietowy test systemu ratunkowego (Crew Escape System). Trwający 259 sekund test został wykonany ze stanowiska startowego na kosmodromie Sriharikota. Był on jednak częściowo udany ponieważ doszło do awarii systemu spadochronów i kapsuła z dużą prędkością uderzyła w wodę. Niemniej jednak ważne dane zostały zebrane.

Pierwszy indyjski lot załogowy ma zostać wykonany w 2022 roku, czyli w 75 rocznicę uzyskania niepodległości kraju. Lot dwuosobowej kapsuły z załogą ma być poprzedzony dwoma lotami testowymi.

Siódmego września 2018 indyjska agencja kosmiczna (ISRO) zaprezentowała skafander kosmiczny, który ma być wykorzystywany do lotów załogowych. Skafander jest koloru pomarańczowego, co jest często używanym kolorem dla tego typu “odzieży kosmicznej”. Jak na razie jednak nie podano dodatkowych informacji – nie wiadomo, czy ten skafander będzie używany tylko podczas startu i lądowania, czy też będzie możliwe przeprowadzenie w nim spaceru kosmicznego (EVA). Wydaje się jednak, że ISRO w późniejszym terminie przygotuje dedykowany skafander do spacerów EVA.

Dotychczas jeden obywatel Indii znalazł się na orbicie. Rakesh Sharma w 1984 roku trafił na radziecką stację Salut 7. W Stanach Zjednoczonych dwie astronautki pochodzenia indyjskiego brały udział w misjach wahadłowców. Kalpana Chawla niestety zginęła tragicznie w katastrofie Columbii. Sunita Williams szykuje się obecnie do lotu w drugiej załogowej misji kapsuły CST-100 Starliner do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

(UT)

 

1 komentarz

  1. A pomyśleć , że w latach 70 Polska sprzedawała licencje do Indii … elektronika- telewizory , magnetofony , motocykle WSK , samoloty . Jak nisko upadliśmy.