Trwa wielka burza pyłowa na Marsie

0

Potężna burza pyłowa trwa na Marsie od czerwca 2018 roku wstrzymując misję łazika Opportunity.

Burza został po raz pierwszy zaobserwowana 1 czerwca przez sondę Mars Reconnaissance Orbiter (MRO). Wkrótce zjawisko objęło całą planetę, zakłócając pracę łazika Opportunity, badającego Czerwoną Planetę od 2004 roku.

Od 6 czerwca panele słoneczne Opportunity nie są w stanie wygenerować wystarczającej mocy do przeprowadzania badań naukowych oraz jazdy łazika. 10 czerwca Opportunity przesłał na Ziemię ostatni status pokładowego systemu zasilania. Od tego czasu nie udało się nawiązać kontaktu z łazikiem. Prawdopodobnie pokładowe baterie nie są w stanie dostarczyć 24V, co jest minimalną wartością potrzebną do zasilania pojazdu. W tej sytuacji dochodzi do wyłączenia wszystkich systemów łazika poza zegarem pokładowym. Ten zegar jest zaprojektowany tak, by próbować co jakiś czas wybudzać inne systemy pojazdu.

Burza pyłowa zaobserwowana przez łazik Curiosity w czerwcu 2018 / NASA

Curiosity, drugi łazik pracujący na powierzchni Czerwonej Planety zasilany jest energią z radioizotopowego termoelektrycznego generatora i tym samym burza pyłowa nie stanowi dla niego większego zagrożenia. W czerwcu NASA wykonała szereg zdjęć z Krateru Gale, w którym ukazuje pogarszające się warunki widoczności na Marsie.

Dowodu, jak intensywne potrafią być burze pyłowe na Czerwonej Planecie, dostarczyła europejska sonda Mars Express. Tytułowe zdjęcie wykonane w kwietniu 2018 ukazuje przesuwanie się frontu burzy pyłowej w pobliżu bieguna północnego.

W tym momencie nie wiadomo jeszcze jak długo potrwa burza pyłowa, i jak wpłynie na misję zbliżającego się lądownika InSight, który w listopadzie osiądzie na Marsie. Lądowanie w trudniejszych warunkach jest możliwe, jednak to wpływ unoszącego się pyłu (który przez dłuższy czas pozostanie w atmosferze nawet po zakończeniu burzy) na wyniki instrumentów badawczych martwi uczonych.

(ESA, Space.com)

 

Comments are closed.