Udane testy silników rakietowych

0

W połowie lipca wykonano udane testy silników dla europejskich i indyjskich rakiet.

P120

16 lipca w Gujanie Francuskiej wykonano testowe odpalenie (tzw. Hot fire) silnika na paliwo stałe P120C. Udany test to krok w kierunku użycia silnika w rakiecie Vega-C w przyszłym roku oraz w Ariane 6 od 2020.

Jest to ważny punkt w harmonogramie rozwoju nowych europejskich rakiet nośnych, które mają zwiększyć autonomię w dostępie do przestrzeni kosmicznej oraz utrzymać konkurencyjność Europy na globalnym rynku.

Test trwał 140 sekund, a silnik wytworzył maksymalny ciąg 4650 kN, symulując pełną pracę od momentu odpalanie silnika przy starcie do zakończenia pierwszej fazy wzlotu. Wstępnie nie zarejestrowano żadnych anomalii, a praca silnika odbyła się zgodnie z oczekiwaniami. Dokładna, pełna analiza potrwa jednak jeszcze kilka miesięcy.

Silnik jest długi na 13,5 metra i szeroki na 3,4. Wykonano go w jednym segmencie z węglowego materiału kompozytowego. W wariancie rakiety Vega-C zastąpi obecnie używany w podstawowej wersji rakiety silnik P80. Dwa lub cztery silniki P120C zostaną zaś wykorzystane w rakiecie Ariane 6 jako boostery.

Test został wykonany w ramach współpracy między ESA, Francuską Agencją Kosmiczną CNES oraz spółką Europropulsion wykonującą zlecenie w ramach kontraktu dla Avio i ArianeGroup. Podczas kolejnego odpalenia silnika P120C, które odbędzie się pod koniec roku, użyty zostanie egzemplarz kwalifikacyjny.


Nagranie z testu odpalenia P120C / ESA

Vikas

Test silnika Vikas / ISRO

15 lipca przeprowadzony został test kwalifikacyjny indyjskiego silnika Vikas. Trwające 195 sekund odpalenie zmodernizowanego silnika Vikas przeprowadzono w Centrum Napędów Indyjskiej Agencji Kosmicznej w Mahendragiri, w stanie Tamilnadu.

Silniki Vikas zasilają drugi stopień oraz boostery rakiety GSLV, oraz pierwszy stopień GSLV w ciężkim wariancie znanym jako Mark III. Wstępne wyniki testów były zgodne z przewidywaniami. Tutaj również nastąpi dalsza analizy uzyskanych wyników. Zmodernizowany silnik zostanie użyty w nadchodzącym locie testowym GSLV Mark 3.

Źródła: Polskojęzyczna strona ESA oraz PA

Comments are closed.