POLSA podpisała umowę z Izraelską Agencją Kosmiczną

0

W Wiedniu podczas konferencji Unispace+50 dyrektorzy Polskiej oraz Izraelskiej Agencji Kosmicznej podpisali list intencyjny o współpracy. Dokumenty dotyczy projektów w obszarach takich jak robotyka, zaawansowane instrumenty czy systemy satelitarne.

Konferencja Unispace+50 została zwołana z okazji 50 rocznicy pierwszego Sympozjum o Pokojowym Wykorzystaniu Przestrzeni Kosmicznej. Z tej okazji do siedziby Organizacji Narodów Zjednoczonych w Wiedniu przyjechało bardzo wiele osób związanych z sektorem kosmicznym.

Podpisanie listu intencyjnego przez dr hab. Grzegorza Bronę oraz Avi Blasbergera pozwoli na zaciśnienie współpracy w m.in. dziedzinie badań i technologii kosmicznych, czy wsparciu startupów powiązanych z sektorem kosmicznym. Warto zauważyć, że 19-21 czerwca odbyła się również wizyta przedsiębiorców polskich w Izraelu organizowana przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, a jednym z tematów spotkań była współpraca w sektorze kosmicznym.

Izrael – to wartościowy partner: ma jedną z trzech najbardziej innowacyjnych gospodarek na świecie, jest liderem w dziedzinie miniaturyzacji technologii kosmicznych, od lat 80-tych z sukcesem buduje sprzyjające warunki do rozwoju start-upów. Mam nadzieję, że dzięki zacieśnieniu współpracy z Izraelską Agencją Kosmiczną z dobrych praktyk naszego partnera będą mogły również czerpać podmioty polskiego sektora kosmicznego – podkreśla dr hab. Grzegorz Brona, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej.

Wcześniej polskie podmioty mogły lepiej zapoznać się z izraelskim sektorem kosmicznym podczas Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego (IAC), który w 2015 roku odbywał się w Jerozolimie. Wówczas firma Blue Dot Solutions zorganizowała pierwsze dedykowane polskie stanowisko na tej prominentnej konferencji.

(Źródło: POLSA)

Comments are closed.