Dawn: orbita o niskim perycentrum

0

Od siódmego czerwca sonda Dawn krąży wokół Ceres po eliptycznej orbicie, z minimalną wysokością zaledwie 35 km od powierzchni tej planetoidy.

Szóstego marca 2015 sonda Dawn została przechwycona przez pole grawitacyjne planety karłowatej Ceres. W kolejnych latach sonda przebywała na kilku różnych orbitach wokół Ceres, zwykle o wysokości rzędu kilku lub kilkunastu tysięcy. Najniższa z dotychczasowych orbit (o nazwie LAMO) miała wysokość 375 km nad powierzchnią Ceres. Na tej orbicie sonda przebywała od 16 grudnia 2015 do 2 września 2016.

Ponad trzy lata obecności sondy Dawn na orbicie przyniosło dużą ilość odkryć, nie tylko na temat Ceres, ale także i Układu Słonecznego. Dziś wiadomo już, że Ceres wykazuje pewną aktywność na powierzchni, w tym kriowulkaniczną, niespotykaną w wewnętrznym Układzie Słonecznym, ale dość powszechną u księżyców gazowych gigantów i dalszej części naszego układu planetarnego.

Przelot nad kraterem Occator z danych misji Dawn / Credits – NASA Jet Propulsion Laboratory

Fragment powierzchni Ceres z wysokości 44 km. Jasny materiał może być niedawno odsłoniętym lodem wodnym. / Credits - NASA/JPL-Caltech/UCLA/MPS/DLR/IDA

Fragment powierzchni Ceres z wysokości 44 km. Jasny materiał może być niedawno odsłoniętym lodem wodnym. / Credits – NASA/JPL-Caltech/UCLA/MPS/DLR/IDA

Od 7 czerwca 2018 sonda Dawn krąży po nowej orbicie wokół Ceres. Parametry tej orbity to zaledwie 35 km na 4000 km. Sonda obiega planetoidę z czasem 27 godzin i 15 minut. Perycentrum tej nowej orbity jest 10 razy bliżej Ceres niż wcześniejsza najniższa orbita. Oznacza to możliwość wykonania obserwacji wybranych obszarów Ceres ze znacznie wyższą rozdzielczością.

Nowa orbita nie jest końcową dla sondy Dawn. W październiku 2017 roku NASA postanowiła, że wprowadzi sondę Dawn na wyższą i stabilną orbitę. Zadecydowano, że misja nie zostanie zakończona uderzeniem w planetę karłowatą, aby uchronić jej powierzchnię przed potencjalnym zanieczyszczeniem.

Misja Dawn jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(NASA)

Comments are closed.