Queqiao dotarł na orbitę docelową L2 układu Ziemia-Księżyc

0

Wystrzelony 20 maja księżycowy satelita telekomunikacyjny Queqiao (Chang’e 4 Relay Satellite) dotarł na orbitę docelową. Od 13 czerwca krąży wokół drugiego punktu libracyjnego układu Ziemia-Księżyc.

Pod koniec 2018 roku Chiny planują przeprowadzić misję lądownika i łazika Chang’e 4, która wylądują w kraterze Von Karmana na niewidocznej z Ziemi stronie Księżyca. Misja będzie bazowała sprzęcie rozwiniętym dla Chang’e 3 z 2013 roku. R

Orbita Chang’e 4R / CAST

Ponieważ w nadchodzącym przypadku bezpośrednia komunikacja z lądownikiem i łazikiem będzie niemożliwa, koniecznym było wystrzelenie dedykowanego satelity telekomunikacyjnego. Równocześnie z Queqiao wyniesione zostały również satelity Longjiang 1 i 2, które miały posłużyć do pomiarów radiowych oraz interferometrycznych. Niestety tylko Longjiang 2 wykonał udany manewr wejścia na orbitę okołoksiężycową. misja Longjiang 1 została utracona.

Zdjęcie wschodu Ziemii z Longjiang-2 / CAST

Queqiao wykonał pierwszy manewr hamujący 25 maja w odległości 100 km od powierzchni Księżyca. Drugi raz silniki zostały odpalone na 6 minut 13 czerwca. Satelita został umieszczony na nieregularnej, trójwymiarowej orbicie wokół drugiego punktu libracyjnego układu Ziemia-Księżyc, która rozciąga się między 65 a 80 tysiącami km za Księżycem.

Nazwa Queqiao nawiązuje do mitologii chińskiej, w której stado srok raz na rok tworzy “Sroczy Most” wzdłuż Drogi Mlecznej, pozwalając spotkać się kochankom, Pasterzowi oraz Tkaczce.

Po misji Chang’e 4 Chiny planują przeprowadzić kolejne misje bezzałogowe. Chang’e 5 oraz Chang’e 6 przeprowadzą pierwsze przywiezienie próbek z Srebrenego Globu od czasu radzieckiej misji Luna 24 z 1976 roku. Jednocześnie Państwo Środka również pracuje nad technologiami, które pozwolą astronautom z Chin stanąć na powierzchni Księżyca. Taki lot mógłby się odbyć w latach trzydziestych XXI wieku.

Comments are closed.