Studenci PG na warsztatach w ESEC

0

Pomiędzy 16 a 19 stycznia w ośrodku ESEC odbyły się warsztaty dotyczące projektowania misji satelitarnej typu CubeSat. W warsztatach wzięli udział studenci z Politechniki Gdańskiej.

Trójmiejscy studenci Koła Inżynierii Kosmicznej – SpaceCube ulokowane przy Wydziale Mechanicznym Politechniki Gdańskiej rozpoczęli w zeszłym roku projekt misji satelitarnej typu CubeSat. Jest to duże wyzwanie, które oprócz zapału do pracy wymaga także odpowiedniej wiedzy. Dlatego też członkowie tego Koła aplikują na szkolenia i warsztaty związane z przemysłem kosmicznym, a przede wszystkim z tematyką cubesatową. Pod koniec zeszłego roku studentom udało się zakwalifikować na warsztaty “CubeSats Concurrent Engineering Workshop” organizowane przez ESEC – oddział Europejskiej Agencji Kosmicznej odpowiedzialny za edukację, mieszczący się w Belgii. Szkolenie odbyło się w dniach 16 – 19 stycznia 2018 roku.

W wydarzeniu wzięły udział 22 osoby z 8 europejskich krajów. Ekipa z Gdańska okazała się najliczniejsza, pojechało tam czterech studentów Politechniki Gdańskiej. Wspólnie z innymi uczestnikami przez 4 dni uczyli się techniki współbieżnego projektowania podsystemów CubeSata 3U “ReduSat” przy pomocy narzędzia OCDT (Open Concurrent Design Tool). W trakcie trwania warsztatów ESA zatroszczyła się także o wiedzę kursantów z zakresu m.in.: architektury nanosatelitów, analizy misji oraz sposobów na zwiększenie niezawodności podsystemów satelity. Wynikiem równoległej pracy zespołów był projekt CubeSata niemal identycznego jak GOMX-3.

Studenci ze SpaceCube wrócili do Polski z ważną wiedzą i doświadczeniami, które teraz zamierzają przekazać pozostałym członkom Koła, realizując sesje współbieżnego projektowania.

Redakcja serwisu Kosmonauta.net serdecznie dziękuje Panu Kubie Michałka za przesłany tekst.

(KIK-SC, PG)

Comments are closed.