Co czeka ESA w 2018 roku?

0

Co czeka Europejską Agencję Kosmiczną w 2018 roku?

Zapowiada się ciekawy rok dla Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA)! Oprócz bardzo ważnej misji załogowej z udziałem europejskiego astronauty na Międzynarodową Stację Kosmiczną, ESA planuje rozpocząć kilka misji satelitarnych – w szczególności związanych z badaniami naszej planety. Ponadto, planowane jest wystrzelenie sondy BepiColombo, której celem jest Merkury.

ESA przygotowała poniższe nagranie, które prezentuje plany na 2018 rok.

Plany ESA na 2018 rok / Credits – European Space Agency, ESA

Polska jest członkiem ESA od listopada 2012 roku. Nasz kraj do 2019 roku będzie realizować wstępny program obecności w tej agencji. Na ostatniej Radzie Ministerialnej ESA (grudzień 2016) padła nowa polska deklaracja co do wysokości naszej składki do Agencji. Składka na programy opcjonalne na kolejne cztery lata jest wyższa o 25% w porównaniu z poprzednim budżetem. W związku z wymogami formalnymi 12 stycznia 2017 pomiędzy Polską a ESA podpisana została nowa umowa.
Umowa przedłuża do 2019 roku wstępny program obecności (o nazwie „Polish Industry Incentive Scheme”), w którym tylko polskie podmioty mogą realizować projekty zdobywając nowe doświadczenie oraz kompetencje. Warto tu dodać, że ESA po raz pierwszy zgodziła się na przedłużenie tego programu – Czechy i Rumunia zakończyły swoje programy po 5 latach od wejścia do ESA.
(ESA)

Comments are closed.