Wykład: Analogowa Misja na Marsa

3

23 września w ramach Strefy Psyche Ekstra w Centrum Hewelianum w Gdańsku odbędzie się wykład na temat analogowej misji marsjańskiej EXO 17.

Misja analogowa

Celem wykładu będzie zapoznanie słuchaczy z ideą, sposobami realizacji misji analogowych oraz ich wpływem na kształtowanie misji kosmicznych. Podczas wykładu omówiony zostanie proces realizacji misji w habitacie Mars Desert Research Station w amerykańskim Utah. Prelekcja dotyczyć będzie efektów badań psychologicznych, czyli jak zachowuje się człowiek w nietypowych, izolowanych warunkach z trudnymi zadaniami. Omówione zostanie testowanie różnego typu rozwiązań technologicznych, które prowadzone były w ramach analogowej symulacji misji marsjańskiej.

Warto podkreślić, że o ile większość misji analogowych skupia się wyłącznie na realizacji celów naukowych, o tyle w EXO.17 nacisk był kładziony na zwiększenie użyteczności prototypów, aby potem mogły zaistnieć na rynku komercyjnym. To, co testowane w kosmosie, doskonale sprawdza się bowiem tu, na ziemi, choćby w medycynie czy obronności.

Prelegentem będzie Krzysztof Jędrzejak, uczestnik misji EXO. 17. współzałożyciel i Business Developer Fundacji EXORiON. Podczas symulacji dokumentował prace załogi.

Termin i miejsce

23 września, godz. 19.00-20.30
Centrum Hewelianum
ul. Gradowa 6, Gdańsk

Wstęp wolny. Wymagane jest wypełnienie formularza zgłoszeniowego pod tym adresem.

3 komentarze

  1. “analogowej misji marsjańskiej” – przyłączam się, to jest FATALNE tłumaczenie. Po polsku byłoby to po prostu “symulacja misji marsjańskiej”.

  2. Analogowa tzn. w obliczeniach korzystają z suwaków logarytmicznych zamiast komputerów? Lepszy tłumaczeniem byłoby raczej “analogiczna”, choć mogę się mylić. To słowo analogowa misja, analogowy cansat bardzo biją po oczach.