ESA użyje nowych rakiet Ariane 6 do wyniesienia Galileo

0

Europejska Agencja Kosmiczna będzie pierwszym klientem korzystającym z rakiet nowej generacji Ariane 6 spółki Arianespace.

ESA podpisała umowę w imieniu Komisji Europejskiej oraz Unii Europejskiej z francuską spółka Arianespace. Przedmiotem umowy jest wysłanie czterech satelitów nawigacyjnych Galileo, po dwa naraz, na rakietach Ariane 6. Obie misje wykorzystają rakietę w wariancie Ariane 62, lżejszą wersję rakiety z dwoma silnikami pomocniczymi. Starty odbędą się pod koniec 2020 i w 2021 roku z europejskiego kosmodromu w Gujanie Francuskiej.

ArianeGroup, wcześniej Airbus Safran Launchers, jest w trakcie budowania Ariane 6 pod nadzorem Europejskiej Agencji Kosmicznej. Pierwszy, demonstracyjny lot Ariane 6 jest przewidziany na 16 lipca 2020 roku.

“Spółka Arianespace z wielką radością przyjęła wiadomość, że przetarg na pierwszy start Ariane 6 został wygrany przez stałych partnerów i klientów, Komisję Europejską i ESA” poinformował Stéphane Israël, prezes Arianespace w oświadczeniu z 14 września.

Zawarty kontrakt obejmuje też “awaryjne” użycie Sojuza w przypadku gdy Ariane 6 nie będzie w stanie zapewnić powodzenia misji. Do tej pory Arianespace wyniosło 14 z 18 satelitów Galileo na orbicie używając “europejskiego” Sojuza, a pozostałe cztery wyniosła rakieta Ariane 5.

Ariane 6 i Vega C mają zastąpić obecną flotę Arianespace składającą się z rakiet Ariane 5, Sojuz i Vega. Rozwój rakiet nowej generacji ma zapewnić silną pozycję Europy na rynku rakietowym wobec wzrastającej konkurencji, np. SpaceX.

Arianespace planuje wynoszenie kolejnych satelitów Galileo za pomocą Ariane 5 w wersji “Evolution Storable” w grudniu oraz w lecie 2018. Satelity Galileo ważą po około 750 kg i operują na średniej orbicie okołoziemskiej o promieniu 23 000 km, podobnie jak amerykańskie GPS oraz rosyjski GLONASS.

(SN)

Comments are closed.