Spadek jasności KIC 8462852 (sierpień 2017)

0

Gwiazda KIC 8462852 nie przestaje zadziwiać. Trwa właśnie trzeci od maja spadek jasności tej gwiazdy. Wciąż nie ma jednego i przekonującego wyjaśnienia spadków jasności.

Od maja tego roku trwają spadki jasności zagadkowej gwiazdy KIC 8462852. Pierwszy spadek zanotowano w maju, który trwał zaledwie około tygodnia. Zjawisko otrzymało nieoficjalne imię “Elsie”. Następny spadek jasności zanotowano w czerwcu – wówczas jasność spadła na około dwa tygodnie. Ten spadek nazwano zaś “Celeste”. Te spadki były dość niewielkie – maksymalnie do 2% spadku jasności gwiazdy.

Aktualny spadek jasności KIC 8462852 / Credits - http://www.wherestheflux.com

Aktualny spadek jasności KIC 8462852 / Credits – http://www.wherestheflux.com

Aktualnie trwa trzeci spadek jasności KIC 8462852. Rozpoczął się on koło 3 sierpnia. Spadek jasności jak na razie (głównie) ma maksymalną wartość 1-2 procent. Co ciekawe, dwóch niezależnych obserwatorów w trakcie tego spadku jasności zanotowało krótkotrwały głębszy spadek – do około 3 procent. Ten spadek otrzymał nieoficjalne imię “Skara Brae”.

Z uwagi na brak wyjaśnienia natury spadków KIC 8462852 wielu obserwatorów gwiazd zmiennych, także amatorów (wyposażonych w bardziej zaawansowany sprzęt) regularnie obserwuje tę gwiazdę. Dzięki temu od maja naukowcy zebrali dużo danych, co może pomóc w wyjaśnieniu zagadki spadków jasności KIC 8462852.

Jak na razie nie ma przekonującej teorii wyjaśniającej spadki KIC 8462852. Pojawiły się różne wyjaśnienia: od komet, poprzez duży gazowy gigant z wydatnymi pierścieniami oraz planetoidami trojańskimi aż po bardzo fantastyczne “ślady obcej cywilizacji”.

Zagadki takie jak gwiazda KIC 8462852 to przykład odkryć i badań współczesnej astronomii. Niewątpliwie dzięki rewolucji w dziedzinie detektorów, elektroniki, możliwości koordynacji badań na skalę światową oraz wykorzystania kosmicznych obserwatoriów dziś wykonywane są bardziej zaawansowane i szczegółowe pomiary astronomiczne niż to kiedykolwiek wcześniej było możliwe.

(Wf)

Comments are closed.