Ostatnie orbity sondy Cassini

0

Kończy się misja Cassini. Pozostały jeszcze tylko dwa zbliżenia do Saturna, po czym nastąpi wejście sondy w atmosferę tego gazowego giganta.

Dwudziestego siódmego sierpnia nastąpiło dwudzieste zbliżenie sondy Cassini do Saturna w ramach “Wielkiego Finału” tej misji. Było to trzecie z pięciu zbliżeń do Saturna, w trakcie którego Cassini “posmakowała” górnych warstw atmosfery tej planety. Celem tych zbliżeń są bezpośrednie pomiary atmosfery Saturna przez instrumenty VIMS, INMS i CIRS.

Do zakończenia misji pozostały jeszcze tylko dwa zbliżenia do Saturna (które jednocześnie będą chwilowym wejściem w górne warstwy atmosfery), a następnie koniec misji Cassini. Te dwa zbliżenia nastąpią 2 września (orbita 291) i 9 września (orbita 292).

Po tym zbliżeniu nastąpi ostatnia orbita sondy Cassini. Jej zakończeniem będzie wejście sondy w atmosferę Saturna. Wg najnowszych wyliczeń to wejście nastąpi 15 września o godzinie 12:31 CEST. Minutę później powinno dojść do utraty sygnału od sondy Cassini.

Koniec misji Cassini / Credits – NASA Jet Propulsion Laboratory

Europejsko-amerykańska misja Cassini rozpoczęła się w 1997 roku. Przez kolejne siedem lat sonda zmieniała swoją trajektorię, poprzez serię przelotów, by wreszcie dotrzeć do Saturna. Wreszcie, w 2004 roku Cassini dotarł do Saturna. Przez kolejne lata orbiter krążył wokół tego gazowego giganta, jego pierścieni i dziesiątek księżyców. Dzięki tej sondzie udało się wyjaśnić wiele tajemnic tego układu – m.in. potwierdzić obecność istnienia cieczy na Tytanie oraz wykryć gejzery na Enceladusie.

Misja sondy Cassini była już wielokrotnie przedłużana, jednakże tym razem nie było to możliwe. Ma to związek z paliwem, które wyczerpało się podczas ponad dekady badań Saturna.

Animacje i obrazy z misji Cassini / Credits – NASA Jet Propulsion Laboratory

(JPL, NASA)

Comments are closed.