Start nowej irańskiej rakiety kosmicznej

2

Z kosmodromu Semnan wystartowała rakieta Simorgh. Perskie media informują o udanym locie testowym. Źródła amerykańskie temu zaprzeczają

Simorgh – czyli Feniks – to największa rakieta kosmiczna z Iranu. Dwustopniowa rakieta nośna zasilana jest paliwem ciekłym. Według perskich źródeł jest w stanie wynieść od 250 kg na orbitę o wysokości 500 kilometrów. Rakieta ma długość 27 metrów i masę startową 87 ton.

Rakieta Simorgh / Irańska Agencja Kosmiczna

Tolou, perski satelita obserwacyjny / Irańska Agencja Kosmiczna

O udanym starcie 27 lipca poinformował wpierw serwis YJC.ir powiązany z irańską telewizją państwową jak również agencja prasowa Fars. Brakuje jednak informacji o wyniesionym ładunku. Niektóre źródła sugerowały, że w starcie wyniesiony miał zostać Tolou – zbudowany przez Iran Electronics Industries satelita obserwacyjny o rozdzielczości około 50 metrów i masie około 100 kilogramów.

Jednak już popołudniem pojawiło się coraz więcej wątpliwości. W komunikatach Xinhua start zaczął być nazywany testowym, a źródła amerykańskie stwierdzały, że w czasie loty doszło do awarii. Wiadomo, że do satelizacji nie doszło.

Był to już drugi “testowy” lot rakiety Simorgh. W kwietniu 2016 roku przeprowadzony został nieudany test suborbitalny.

Fragment transmisji ze startu rakiety Simorgh / IRINN

FPoprzedni start orbitalny Iran przeprowadził w 2015 roku. Wówczas wyniesiony został mały satelita technologiczny Fadżr.

(Fars)

2 komentarze