Udany start Progressa MS-06

0

W godzinach porannych 14 czerwca ku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wyruszył bezzałogowy pojazd logistyczny Progress MS-06.

Start rozpoczął się o 10:20 (CEST) z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Bezzałogowy pojazd stosowany w rosyjskiej (a przedtem radzieckiej) kosmonautyce używany jest do wsparcia logistycznego programów załogowych już od drugiej połowy lat siedemdziesiątych. Jest to już 158 lot tego pojazdu od debiutanckiego użycia konstrukcji w 1978 roku. W przypadku programu ISS będzie to już 69 użycie tego pojazdu.

Progress MS-06 został wyniesiony na pokładzie rakiety Sojuz-2.1a. Rakieta prawidłowo wyniosła ten bezzałogowy pojazd na wstępną orbitę. Przycumowanie do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej nastąpi 16 czerwca około godziny 13:42 (CEST). Pojazd przycumuje do tylnego węzła rosyjskiego modułu mieszkalnego Zwiezda.

https://www.youtube.com/watch?v=htyzGAUgQFE

Start Progressa MS-06 -14.06.2017 / Credits – NASA TV

Pojazd dostarczy niemal 2400 kilogramów ładunku, eksperymentów naukowych, paliwa, wody i środków do życia dla przebywających na pokładzie ISS astronautów. Na pokładzie przebywają obecnie Peggy Whitson i Jack Fischer z USA oraz Fiodor Jurczychin z Rosji. Pod koniec lipca dołączą do nich Sergiej Riazanski (Rosja), Randolph Bresnik (USA) oraz Paolo Nespoli (ESA, Włochy).

Pierwotnie Progress MS-06 miał pod koniec misji zostać przecumowany do modułu Pirs a następnie odcumować od stacji wraz z tym elementem. Jest to mała śluza powietrzna, która została dostarczona do ISS (również przy pomocy Progressa) w 2001 roku. Jego miejsce miał zastąpić większy moduł, MLM Nauka, jednak wraz z szeregiem problemów technicznych [link], dołączenie nowego modułu odbędzie się nie wcześniej, niż pod koniec 2018 roku. Ta data również z dużym prawdopodobieństwem dalej przesunie się do przodu.

(NSF, PFA)

Comments are closed.