Startupy ułatwiają korzystanie z technologii satelitarnych w aplikacjach naziemnych

0

Obecnie wiele startupów pracuje nad rozwiązaniami pozwalającymi na korzystanie z technologii satelitarnych w codziennym życiu. Uniwersalność tych technologii pozwala na ich użycie w każdej dziedzinie życia, zarówno w celach komercyjnych jak i amatorskich.

Startup Geko Navsat w swoich produktach skupia się głównie na wykorzystaniu nawigacji satelitarnej aby dostarczyć użytkownikom dane o położeniu w zależności od ich indywidualnych potrzeb.

Dla sportu

Najnowszy produkt Geko Navsat to aplikacja Acoustic Trail skierowana przede wszystkim do biegaczy górskich. Wykorzystuje innowacyjną technologię łączącą nawigację satelitarną (GNSS) oraz generowanie fal akustycznych nakierowujących biegacza. Dzięki temu nie ma potrzeby bezpośredniej interakcji użytkownika z telefonem, co znacząco podwyższa komfort uprawiania tego sportu. Aplikacja może być też wykorzystywana przez ludzi niewidomych lub niedowidzących, umożliwiając im samodzielne poruszanie się po nieznanym terenie.

Drugim flagowym produktem startupu Geko Navsat jest Kyneo, inteligentny sensor wykorzystujący technologię GNSS i nawigację inercyjną do oszacowania położenia i dynamiki ruchu obiektu, na którym jest zamontowany. Design pozwala na zastosowanie go w niemalże każdej dziedzinie nauki i techniki do badań i pomiarów. Dzięki implementacji najpopularniejszych interfejsów przesyłania danych Kyneo ułatwia pracę deweloperom bez względu na ich doświadczenie z tego typu urządzeniami. Sensor promuje koncepcję “GNSS Of Things”, czyli wykorzystanie nawigacyjnych technologii satelitarnych pośród urządzeń Internetu Rzeczy.

I dla rybołówstwa

Inny przykład na wykorzystanie systemów nawigacji satelitarnych przedstawił startup Marine Applications, założony przez Franka Fleminga, byłego rybaka. Odpowiada na potrzeby irlandzkich jednostek rybackich. Każda jednostka powinna być certyfikowana w celu zapewnienia jak najwyższej jakości połowu, a do uzyskania certyfikacji potrzeba wielu danych z pracy jednostki na morzu. Do tej pory dane były zapisywane w papierowych raportach. Marine Applications to zmienia, dostarczając zarówno jednostkom pływającym jak i bazom w portach elektroniczny system automatycznego zapisu pracy na statku. Poprzez komunikację satelitarną dane te są na bieżąco przesyłane ze statku do portu, co znacząco ułatwia pracę ludziom odpowiedzialnym za utrzymanie standardów połowu.

Więcej informacji na stronie Geko Navsat oraz Marine Applications.

Comments are closed.