Udany start Falcona 9 z satelitą Inmarsat

0

W nocy z poniedziałku na wtorek ze stanowiska startowego LC 39-B w Kennedy Space Center wystartowała rakieta nośna Falcon 9 z satelitą telekomunikacyjnym.

Był to już szósty lot rakiety Falcon 9 w tym roku. Główny ładunek – satelita telekomunikacyjny Inmarsat-5 F4 o masie około 6100 kilogramów – był najcięższym dotychczas wyniesionym przez SpaceX satelitą na orbitę geostacjonarną. Dlatego w tym przypadku zrezygnowano z próby odzyskania pierwszego stopnia rakiety.

Falcon 9 wystartował równo o 1:21 w nocy. Ładunek został wypuszczony po niecałych 28 minutach od startu. Jest to satelita piątej generacji dla spółki Inmarsat. Wraz z trzema innymi satelitami wchodzi w skład konstelacji Global Xpress, świadczącej usługi szybkiego dostępu do danych telekomunikacyjnych.


Nagranie ze startu Falcona 9 16.05.2017 / SpaceX

Inmarsat-5 F4 został zbudowany przez Boeinga. Satelita zasilany jest panelami słonecznymi o łącznej długości 40,6 metrów. Prawdopodobnie zostanie on umieszczony na docelowej orbicie geostacjonarnej na wysokości Europy.

Następny start rakiety Falcon 9 (w wersji odzyskiwanej) odbędzie się 1 czerwca. W kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wystrzelona zostanie kapsuła Dragon w ramach misji logistycznej CRS-11.

Comments are closed.