Siódma europejska konferencja o problematyce śmieci kosmicznych

0

W dniach 18-21 kwietnia w Darmstadt odbędzie się 7 siódma europejska konferencja o problematyce śmieci kosmicznych. Organizatorem jest Europejska Agencja Kosmiczna (ESA).

Na spotkaniu eksperci będą omawiali coraz większy problem, jakim jest narastająca ilość śmieci krążących wokół Ziemi. Każdy z nich może stanowić wielkie niebezpieczeństwo dla infrastruktury kosmicznej. Przy prędkościach orbitalnych uderzenie kosmicznego śmiecia można przyrównać do eksplozji granatem, która jednocześnie generuje ogromną ilość nowych odłamków.

Konferencje otworzy dyrektor generalny ESA Jan-Dietriech Woerner oraz były główny naukowiec NASA ds śmieci kosmicznych Donald Kessler.

Europejska Agencja Kosmiczna przedstawiła nowe nagranie ukazujące problematykę śmieci kosmicznych. Pokazujemy je poniżej:


Problematyka śmieci kosmicznych / ESA

Polskie projekty usuwania śmieci kosmicznych

Warto przypomnieć, że również polskie inicjatywy kosmiczne zajmują się próbami deorbitacji śmieci kosmicznych. Pierwszy polski satelita PW-Sat miał na celu przetestowanie rozkładanego ogona. Przy zwiększonej powierzchni na satelitę miał działać zwiększony opór śladowej atmosfery, który ostatecznie doprowadziłby do przyśpieszonego wejścia w atmosferę.

O ile w przypadku pierwszego PW-Sata rozwinięcie ogona, i tym samym przetestowanie eksperymentu naukowego się nie udało, to jego następca, PW-Sat 2 ponownie spróbuje przetestować rozwiązanie deorbitacyjne. Lot drugiego polskiego satelity studenckiego pod koniec 2017 roku przetestuje metodę zwiększenia powierzchni poprzez rozwinięcie żagla słonecznego. Oba satelity wykonane zostały w standardzie CubeSat. Pierwszy PwSat miał rozmiary 1U (10 x 10 x 11,3 cm), jego następca jest zaś dwa razy większy.

Również firmy SKA Polska oraz OptiNav pracowali nad systemem sieci, która miałaby przechwycić nieczynnego satelitę, ustabilizować jego dryf, i umożliwić jego wprowadzenie na trajektorię deorbitacyjną. Technologia rozwijana jest na potrzeby misji E-Deorbit, w ramach której Europejska Agencja Kosmiczna zamierza usunąć z orbity dużego, nieczynnego satelitę.

(ESA)

Comments are closed.