Oficjalne: PW-Sat 2 na Falcon 9!

6

Ponad trzyletnia praca studentów Politechniki Warszawskiej przyniosła rezultaty. Studencki satelita PW-Sat 2 zostanie wyniesiony na orbitę na rakiecie Falcon 9 pod koniec 2017 roku z bazy Vandenberg w USA.

26 października 2016 roku o godz. 11.00 w Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej (ul. Rektorska 4, Warszawa) odbyła się konferencja prasowa, podczas której zostanie podpisano umowę z firmą Innovative Space Logistics B.V., która wygrała przetarg na wyniesienie PW-Sat 2 w kosmos.

Ponad cztery lata temu – 13 lutego 2012 roku – na orbicie okołoziemskiej znalazł się pierwszy polski satelita PW-Sat, zbudowany przez młodych inżynierów ze Studenckiego Koła Astronautycznego Politechniki Warszawskiej. Celem drugiego satelity projektowanego przez członków SKA PW, podobnie jak jego poprzednika, jest test technologii deorbitacji.

Opracowana przez studentów technologia będzie opierała się o użycie kwadratowego żagla deorbitacyjnego o powierzchni 4m2, który zwinięty zmieści się w objętości 220 ml (czyli ¼ całego satelity). Około dwa miesiące po wyniesieniu PW-Sata2 na orbitę żagiel zostanie otwarty. Zwiększony opór aerodynamiczny spowoduje drastyczne obniżenie orbity, a w konsekwencji spalenie satelity w atmosferze Ziemi w ciągu kilku miesięcy.

Projektowany satelita PW-Sat2 będzie miał kształt prostopadłościanu o wymiarach 10x10x22 cm, wewnątrz którego zostanie zamontowany żagiel deorbitacyjny oraz czujnik Słońca. Na bokach będzie posiadał otwierane panele słoneczne, dzięki którym zbierze więcej energii na przeprowadzenie swoich eksperymentów. Nad pracą całego satelity będzie panował komputer pokładowy, a wspierać go będzie zaprojektowany przez zespół system zasilania. Dwie kamery zarejestrują otwarcie żagla, a sygnały z systemu komunikacji będą mogli odbierać radioamatorzy z całego świata.

Satelita PW-Sat2 trafi na orbitę synchronizowaną słonecznie o wysokości ok. 575 km. Start planowany jest na koniec 2017 roku z bazy Vandenberg w Stanach Zjednoczonych. Dzięki dofinansowaniu uzyskanym na początku 2016 z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego udało się przeprowadzić przetarg i wyłonić firmę, która zorganizuje kampanię startową satelity – Innovative Space Logistics B.V. Kontrakt na wyniesienie satelity podpisano 26 października 2016 r. w Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii. Sygnatariuszami umowy byli Dyrektor Instytutu Techniki Cieplnej Politechniki Warszawskiej prof. dr hab. Krzysztof Badyda oraz założyciel firmy Innovative Space Logistics B.V. Abe Bonnema.

Start rakiety Falcon 9R w ramach misji CRS-9 / Credits: SpaceX

Start rakiety Falcon 9R w ramach misji CRS-9 / Credits: SpaceX

Start na rakiecie Falcon 9 to bardzo ciekawa informacja dla polskiego sektora kosmicznego. Aktualnie wszystkie polskie satelity zostały wyniesione na orbitę za pomocą różnych rakiet: pierwszy PW-Sat za pomocą europejskiej rakiety Vega, pierwszy BRITE-PL (“Lem”) za pomocą rosyjsko-ukraińskiej rakiety Dniepr a drugi BRITE-PL (“Heweliusz”) za pomocą chińskiej rakiety CZ-4B. PW-Sat 2 będzie pierwszym zatem polskim satelitą wyniesionym za pomocą amerykańskiej rakiety.

Strona projektu PW-Sat: http://pw-sat.pl/

Redakcja serwisu Kosmonauta.net serdecznie dziękuje Panu Dominikowi Roszkowskiemu ze Studenckiego Koła Astronautycznego za przesłane informacje. .

(Zespół PW-Sat 2)

6 komentarzy

  1. Zadanie postawione przed satelitą ciekawe. Pomysł mający przyszłość komercyjną. W przypadku sukcesu, “know-how” w naszych, polskich rękach.
    Już są próby z łapania kosmicznych śmieci… Dodając jedno i drugie może wyjść bardzo intratny komercyjny projekt.
    Ja również życzę sukcesu i kolejnych dobrych pomysłów, marząc o tym by ten zespół miał możliwość przeniesienia tej koncepcji w skalę makro, powiększając żagielek do 4km2, zaczepiając o asteroidę i odholowując skałkę na bezpieczniejszą, niekolizyjną z Ziemią orbitę.

  2. jak na polszaka przystało, bedzie tam zbierał smieci albo pucował lustra 😀 jak oczywiscie sie nic nie łobesra – jak to w polackich satelitach jest w zwyczaju 😉

  3. Czy wiadomo co będzie leciało dragonem poza pw-sat ? i czy wiadomo jakiego śmiecia będzie deorbitowac?

  4. WOW – takie silne państwo a skonstruowaliśmy już … drugą puszkę po piwie – co za osiągnięcie! Brawo studenci że chociaż Wy jakoś podtrzymujecie resztki honoru.