Brakuje amerykańskich skafandrów EMU

1

Najnowszy audyt biura GAO wskazał, że NASA ma coraz większy problem ze skafandrami do spacerów kosmicznych, zaś ich nowa wersja nie będzie gotowa przez lata.

Amerykańskie skafandry kosmiczne Extravehicular Mobility Unit (EMU) to ważny element prac realizowanych na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Bez spacerów kosmicznych niemożliwe by było wykonywane prac naprawczych i modernizacyjnych na zewnątrz Stacji. Aktualnie planuje się kontynuować działania ISS przynajmniej do 2024 roku, choć coraz bardziej prawdopodobne jest przedłużenie misji Stacji o dalsze cztery lata.

Astronauci Kate Rubins i Jeff Williams przygotowują się do spaceru EVA-36 / Credits - NASA

Astronauci Kate Rubins i Jeff Williams przygotowują się do spaceru EVA-36 / Credits – NASA

Kłopotliwym może stać się brak nowych skafandrów kosmicznych. Jak na razie nie istnieje amerykański zamiennik obecnie używanych EMU. Tego typu skafandry prawdopodobnie do końca programu ISS będą musiały być używane do prac na zewnątrz Stacji. Jest to problem, gdyż ilość gotowych do pracy EMU jest niewielka – aktualnie jedynie 11 z 18 skafandrów jest w użyciu. Może być to za mała liczba, by bezpiecznie przeprowadzać spacery kosmiczne przez kolejne 10 lat.

Raport GAO

Najnowszy raport biura Government Accountability Office (GAO), czyli amerykańskiego odpowiednika Najwyższej Izby Kontroli, wykazuje brak następcy EMU i ryzyko przeprowadzania prac na ISS w przyszłości. Agencja NASA wydała już ponad 200 milionów dolarów na prace nad następcą EMU, jednak wciąż nie ma nowego skafandra. Co więcej, od 2011 roku NASA finansuje prace nad skafandrem kosmicznym, którego projekt zaczął się jeszcze za czasów anulowanego programu Constellation (aktualna nazwa tych skafandrów to Exploration Suit, EXS). To finansowanie jest kontynuowane pomimo wyraźnych sugestii, by te prace zostały zatrzymane.

Alexander Gerst w trakcie EVA-27 / Credits - ESA

Alexander Gerst w trakcie EVA-27 / Credits – ESA

Co ciekawe, raport GAO sugeruje, że problem ze skafandrami EMU może mieć częściowo podłoże organizacyjne. W przeszłości biuro, które zajmowało się spacerami kosmicznymi znajdowało się pomiędzy” programem wahadłowców a programem ISS, jednocześnie posiadając pewny stopień niezależności. Obecnie, po zakończeniu programu wahadłowców, biuro nadal jest poza programem ISS, co jest dość niezrozumiałą sytuacją.

Co ciekawe, choć raport GAO jest negatywny dla NASA, pojawią się także głosy krytyki. Przede wszystkim, w ostatnich latach NASA miała ograniczony dostęp do funduszy i nie mogła sfinansować bardziej zaawansowanych testów oraz budowy i walidacji na orbicie skafandrów EXS. W związku z tym trwały prace badawczo-rozwojowe, ale bez wyraźnie ustalonego celu i terminu przez NASA.

Kiedy nowe skafandry?

Informacje na temat planów amerykańskiej agencji kosmicznej co do następców EMU oraz bezpieczeństwa spacerów kosmicznych na ISS są dość skąpe. Wydaje się, że ten raport nie pozostanie bez echa w NASA i agencja będzie musiała się do niego ustosunkować. Trudno jednak oceniać, czy może to oznaczać większe szanse na nowy amerykański skafander kosmiczny. Można jednak pokusić się o spekulację, że NASA zaproponuje komercyjne prace nad skafandrem kosmicznym.

(GAO)

Jeden komentarz