Udany start rakiety H-2A z IGS-10

0

Rakieta H-2A wyniosła 17 marca japońskiego satelitę zwiadowczego IGS-10.

Do startu doszło 17 marca o godzinie 02:20 CET  z kosmodromu Tanegashima. Rakieta H-2A wyniosła na orbitę japońskiego wojskowego satelitę zwiadowczego IGS-10. Lot przebiegł prawidłowo i H-2A znalazł się na orbicie o wysokości około 510 km i nachyleniu około 97,6 stopnia.

Przeznaczeniem satelity IGS-10 są radarowe obserwacje Ziemi. Satelity serii IGS dostarczają Japonii informacji na zakresach optycznych (wizualny i podczerwony) oraz w formie obrazów radarowych. IGS-10 jest satelitą trzeciej generacji japońskiego systemu zwiadowczego. Program IGS rozpoczął się pod koniec lat 90. XX wieku, po północnokoreańskiej próbie wyniesienia satelity na orbitę. H-IIA F33 launches IGS-Radar 5 satellite

W ostatnich latach obserwujemy rosnące napięcie w regionie Dalekiego Wschodu. Kilka państw – Japonia, Korea Północna, Korea Południowa, Chiny, Wietnam, Filipiny oraz Tajwan – rywalizują ze sobą o wpływy oraz dostęp do surowców naturalnych. Oznacza to zwiększone wydatki na wojsko, w szczególności floty tych wszystkich państw oraz możliwości rozpoznawcze. Aktualnie większość państw w tym regionie (poza Koreą Północną i Filipinami) posiada własne zaawansowane systemy satelitarnych obserwacji Ziemi. W najbliższych latach te z pewnością poszerzą swoje możliwości obserwacyjne.

Comments are closed.