Udany spacer EVA-41

4

Trzydziestego marca dwóch amerykańskich astronautów wykonało spacer kosmiczny EVA-41.

Spacer rozpoczął się o godzinie 13:29 CEST, a zakończył tuż po godzinie 20:30 CEST. Spacer trwał nieco ponad 7 godzin. W przestrzeń kosmiczną wyszli amerykańscy astronauci: Peggy Whitson i  Shane Kimbrough. Wraz z tym spacerem Peggy Whitson pobiła kobiecy rekord w łącznej długości spacerów kosmicznych –   53 godziny i 22 minuty w 8 spacerach kosmicznych.

Głównym celem tego spaceru było zakończenie prac po niedawnej relokacji modułu PMA-3. Prace dotyczyły m.in. założenia osłon na węźle Node 3 (gdzie do niedawna PMA-3 przebywał) oraz zatknięcia połączeń i usunięcie osłon na PMA-3, który obecnie jest przymocowany do Node-2. Większość prac przebiegła prawidłowo zgodnie z planem. Pod koniec spaceru zostały wykonane pewne prace dodatkowe.

W trakcie spaceru doszło do przypadkowego uwolnienia jednej z osłon dla Node 3. Ta osłona powoli oddala się od ISS. Wstępna analiza sugeruje, że ta osłona nie zbliży się ponownie do ISS, czyli nie tworzy ryzyka dla Stacji i astronautów. Zamiast tej osłony astronauci użyli zaimprowizowanej osłony. W jednym z przyszłych spacerów ta osłona zostanie zamieniona na odpowiednią osłonę.

Ten spacer odbył się prawie tydzień po EVA-40, po czym nastąpiła relokacja PMA-3. Wskutek opóźnienia startu bezzałogowego pojazdu Cygnus, następny spacer kosmiczny nastąpi najwcześniej w drugiej połowie kwietnia.

Prace na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej są komentowane w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(PFA, NASA TV)

4 komentarze

  1. Spacerek trwał od 13:29 do 20:33 CEST, a nie tak jak w materiale: od 12:29 do 20:30 bo to ponad 8 godzin!

  2. Spacerek trwał od 13:29 do 20:33 CEST, a nie tak jak w materiale: od 12:29 do 20:30 bo to ponad 8 godzin!

  3. “Zamiast tej osłony astronauci użyli zaimprowizowanej osłony. W jednym z przyszłych spacerów ta osłona zostanie zamieniona na odpowiednią osłonę.”

    Za słone te zdania 😀