Relokacja PMA-3

0

W niedzielę 26 marca adapter PMA-3 został przeniesiony z modułu Node 3 do modułu Node 2. Jest to element przygotowań do nadchodzących lotów komercyjnych pojazdów załogowych.

Operacja przenoszenia trzeciego egzemplarza adaptera Pressurized Mating Adapter (PMA-3) nastąpiła wieczorem 26 marca, w godzinach od około 20:00 do 23:30 CEST. Relokacja PMA-3 odbyła się za pomocą ramienia robotycznego (SSRMS) zainstalowanego na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).  PMA-3 został przeniesiony z modułu Node 3 (Tranquility) do modułu Node 2 (Harmony), który znajduje się „na przedzie” ISS względem ruchu orbitalnego Stacji.

Poniższe nagranie prezentuję tę relokację.

Relokacja PMA-3 / Credits – NASA TV, Spaceflight101

Kapsuła CST-100 Starliner / Credits - Boeing

Kapsuła CST-100 Starliner / Credits – Boeing

Przeniesienie PMA-3 to kolejny etap przygotowań ISS do przyjęcia komercyjnych statków załogowych. Aktualnie przewiduje się, że w 2018 roku dojdzie do pierwszych lotów załogowych kapsuł Dragon 2 i CST-100. Zanim te pojazdy po raz pierwszy wyruszą ku Stacji, ISS będzie musiała być gotowa do przyjęcia tych kapsuł. Dlatego też w tym roku wykonywane są spacery kosmiczne i relokacja sprzętu takiego jak PMA-3.

Relokacja PMA-3 nastąpiła dwa dni po spacerze EVA-40 a przed dwoma kolejnymi spacerami. Najbliższy spacer kosmiczny EVA-41 zaplanowano na czwartek 30 marca, a kolejny EVA-42 na 6 kwietnia. Głównym zadaniem EVA-41 będą prace nad zewnętrznymi połączeniami adaptera PMA-3.

Do PMA-3 w przyszłym roku zostanie przymocowany dodatkowy pierścień IDA-3. Aktualnie na ISS jest jeden pierścień (IDA-2), przymocowany do PMA-2 (także zainstalowanym na Node 2).

(PFA, S101)

Comments are closed.