Koniec misji CRS-10

0

Zakończyła się misja CRS-10 kapsuły Dragon. Na Ziemię powróciły cenne próbki z eksperymentów przeprowadzonych na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Do startu kapsuły Dragon do misji CRS-10 doszło 19 lutego. Podczas tego startu doszło do udanego odzyskania pierwszego stopnia rakiety Falcon 9R. Był to pierwszy start rakiety z wyrzutni LC-39A od czasów misji promu kosmicznego STS-135. Kapsuła Dragon dotarła do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) w dniu 23 lutego. Dragon dostarczył na ISS 1530 kg ładunku w sekcji ciśnieniowej (w tym 732 kg ładunku naukowego) oraz 960 kg w „bagażniku” kapsuły.

Przez kolejne tygodnie trwał wyładunek i załadunek Dragona. Do odłączenia Dragona od ISS doszło 19 marca o godzinie 10:11 CET. Tego samego dnia o 14:55 CET Dragon uruchomił swoje silniki i zszedł z orbity. Wodowanie u wybrzeży Kalifornii nastąpiło 19 marca o godzinie 15:52 CET. To wodowanie przebiegło sprawnie i  kapsuła została szybko podjęta przez zespół firmy SpaceX.

https://www.youtube.com/watch?v=1Cb4uDcdB_M

Przyśpieszone nagranie procesu odłączania kapsuły Dragona od ISS / Credits – NASA TV, Space Videos

Kolejna misja kapsuły Dragon (oznaczenie – CRS-11) jest planowana obecnie na maj. Dokładna data nie startu nie jest jeszcze znana. W tym locie Dragon ma doprowadzić ponad 3300 kg ładunku na ISS.

Misja CRS-10 jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

(PFA)

Comments are closed.