Dragon CRS-10 dotarł do ISS

0

Dwudziestego trzeciego lutego, po 24 godzinach opóźnienia, kapsuła Dragon w ramach misji CRS-10 dotarła do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Start rakiety Falcon 9R z kapsułą Dragon do misji CRS-10 nastąpił 19 lutego o godzinie 15:39 CET. Był to pierwszy start od 2011 roku z wyrzutni LC-39A. Start przebiegł perfekcyjnie: kapsuła Dragon znalazła się na prawidłowej orbicie wstępnej a pierwszy stopień Falcona 9R udanie wylądował w „Landing Zone-1”.

Przez kolejne kilkadziesiąt godzin Dragon „gonił” Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), do której dotarł 22 lutego. Tego dnia planowano przechwycenie Dragona przez ramię robotyczne Stacji, jednak wskutek błędu z odczytem relatywnej odległości i pozycji pomiędzy ISS a kapsułą postanowiono o opóźnieniu procedury o 24 godziny. Dzień później, 23 lutego, przechwycenie przebiegło prawidłowo i Dragon został zainstalowany do nadirowego węzła modułu Harmony.

Przechwycenie Dragona CRS-10 do ISS  – 23.02.2016 / Credits – NASA TV

Misja CRS-10

Jest to już dziesiąta zakontratowana misja zaopatrzeniowa przez NASA z firmą SpaceX. Łącznie Dragon przyprowadził na ISS prawie 2500 kg ładunku, z czego ponad 1500 kg w sekcji ciśnieniowej. Kapsuła dostarczyła żywność, eksperymenty naukowe, części zamienne oraz sprzęt dla testów technologicznych.

Dragon pozostanie na ISS przez miesiąc. Wodowanie u wybrzeży Kalifornii planowane jest obecnie na 24 marca. Kapsuła sprowadzi na Ziemię cenne próbki badań, część zużytego sprzętu oraz kilka pozostałych elementów, które zostaną później zbadane przez naukowców i techników. Warto tu dodać, że obecnie jedynie Dragon jest w stanie sprowadzić na Ziemię większe ilości próbek naukowych i sprzętu z ISS – na pokładzie kapsuły Sojuz wraz z kosmonautami może powrócić jedynie kilkadziesiąt kg.

Misja CRS-11 jest obecnie planowana na początek kwietnia.

(NASA)

Comments are closed.