Inauguracja Greckiej Agencji Kosmicznej

1

Grecki Minister Telekomunikacji i Polityki Cyfrowej ogłosił powstanie pierwszej Greckiej Agencji Kosmicznej.

Agencja będzie spółką publiczną  o nazwie National Center for Space Applications (grecki skrót – EKDE), której zadaniem będzie „nadrobienie ogromnego deficytu kraju w tej dziedzinie” –powiedział Nikos Pappas, grecki Minister Telekomunikacji i Polityki Cyfrowej.

„Uruchomienie w tym roku greckiego satelity Hellas otworzy ważne komercyjne możliwości, które będą rozwijane poprzez politykę kosmiczną agencji zgodnie z europejskimi zasadami” – ogłoszono w komunikacie.

Według resortu, Grecka Agencja Kosmiczna, będzie miała prawo do dzierżawy nadajników, które nie są wykorzystywane przez państwo greckie, a będą mogły pełnić rolę pośrednika miedzy greckimi a międzynarodowymi ośrodkami w obszarach komercyjnych, naukowych jak i wojskowych.

Agencja zamierza także eksplorować kosmiczną technologię w celu zwiększenia bezpieczeństwa obywateli, poprzez rozwijanie aplikacji służących do monitoringu środowiska, ochrony przeciwpożarowej, czy monitoringu nielegalnych zabudowań.

„Grecja jest jednym z niewielu europejskich krajów, które wciąż nie posiadają podmiotu, który w celach komercyjnych i naukowych wykorzystywałby swoje prawa i korzystał z badań naukowych oraz źródeł dostarczanych przez Europejską Agencję Kosmiczną”- dodał Nikos Pappas.

(I-d)

Jeden komentarz

  1. ciekawe – Grecy najpierw zabrali się za satelitę a później za utworzenie agencji
    u nas Agencja jest ale satelity dalej brak – o studenckich nie wspominam – chodzi mi o operacyjne