Zbliża się superpełnia Ksieżyca

2

14 listopada 2016 nastąpi zjawisko superpełni Księżyca. Będzie to największa pełnia od początku XXI wieku.

Orbita naszego satelity jest elipsą, co oznacza, że odległość Ziemia-Księżyc może się zmieniać od 350000 km do 400000 km. Z powodu tzw. recesji linii absyd orbity z okresem 8.85 lat, perygeum (kiedy Księżyc jest najbliżej) czasem wypada podczas pełni, czasem podczas nowiu.

14 listopada te dwa zjawiska wystąpią zaledwie kilka godzin po sobie, będziemy więc obserwować tarczę Księżyca z małej odległości. Dzięki temu jej średnica kątowa będzie o kilkanaście procent większa niż podczas apogeum (kiedy Księżyc jest najdalej).

W wypadku dobrej pogody pełnię na niebie można będzie zaobserwować samodzielnie. Niezależnie jednak od warunków pogodowych, Obserwatorium Astronomiczne Gdańskich Szkół Autonomicznych serdecznie zaprasza na wspólne obserwacje zjawiska superpełni 14 listopada od godz. 19,00.

W programie między innymi:
– wykład dr hab. Macieja Mikołajewskiego, astronoma z UMK w Toruniu, popularyzatora astronomii, redaktora naczelnego „Uranii – Postępów Astronomii”
– wykład dr inż. Grzegorza Szychlińskiego z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska o “Selenografii” Hewelisza
-wykład mgr Bogny Pazderskiej, astronom
– przy korzystnej pogodzie, obserwacje Księżyca i nieba przez teleskopy, w tym największy refraktor apochromatyczny w Polsce
– zwiedzanie obserwatorium
– filmy o tematyce kosmicznej w wysokiej rozdzielczości 4k

Data: 14 listopada od godz. 19:00. Miejsce: Obserwatorium Astronomiczne Gdańskie Szkoły Autonomiczne przy ul. Osiek 11/12 w Gdańsku. Wstęp na wydarzenie bezpłatny.

Wydarzenie objęła patronatem: Polska Agencja Kosmiczna, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, Delta Optical, Muzeum Historyczne Miasta Gdańska i portal Kosmonauta.net.

Serdecznie zapraszamy do udziału!

2 komentarze

  1. “apogeum (kiedy Księżyc jest najbliżej)”
    “perygeum (kiedy Księżyc jest najdalej)”
    Czy nie powinno być odwrotnie?