Spotkanie Norwegia – Polska

0

W październiku odbyło się dwudniowe spotkanie polskich i norweskich podmiotów sektora kosmicznego.

Norwegia to jedno z państw dysponujących dużym doświadczeniem i potencjałem w sektorze kosmicznym, a co więcej, kraj ten jest również od 1986 roku członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). W Norwegii funkcjonuje kilka firm z sektora kosmicznego oraz istnieją wyraźnie zaakcentowane potrzeby korzystania z danych satelitarnych, przykładem czego mogą być satelity telekomunikacyjne serii Thor, z których najnowszy (Thor 7) znalazł się na orbicie geostacjonarnej w kwietniu 2015 roku. W Norwegii znajduje się także jedno z ważnych europejskich stanowisk startowych dla rakiet sondujących/suborbitalnych.

Dzięki działaniom Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, w dniach 17-18 października w Oslo przebywała delegacja polskich instytucji oraz firm związanych z sektorem kosmicznym. Ze strony polskiej udział wzięło ponad 10 różnych podmiotów państwowych i komercyjnych, w tym duże instytucje, takie jak Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) i Centrum Badań Kosmicznych (CBK). W spotkaniach uczestniczył także przedstawiciel firmy Blue Dot Solutions. Ze strony norweskiej w spotkaniach udział wzięli przedstawiciele podmiotów państwowych oraz kilku firm, w tym również takich, które powstały niedawno.

Spotkania odbyły się w Norweskim Centrum Kosmicznym, w Ambasadzie Polski w Oslo oraz w jednym z zakładów produkcyjnych firmy technologicznej Konsberg. Wynikiem spotkań jest kilka indywidualnych rozmów o współpracy w sektorze kosmicznym, zarówno w ramach projektów ESA, jak i badawczo-rozwojowych organizowanych w Unii Europejskiej (np. Horyzont 2020, w którym Norwegii także bierze udział).

Comments are closed.