Galileo Masters 2016 – spotkanie ekspertów z Polski

0

W piątek 9 września eksperci wybrali zwycięzcę polskiej edycji konkursu Galileo Masters. Nazwa zwycięzcy zostanie ujawniona pod koniec października.

European Satellite Navigation Competition (ESNC), potocznie nazywany także „Galileo Masters”, to najważniejszy konkurs dla zainteresowanych technologiami satelitarnymi, którzy myślą o założeniu startupu kosmicznego. Do konkursu zgłaszane mogą być pomysły na aplikacje, urządzenia bądź technologie oparte o nawigację satelitarną. Nazwa konkursu nawiązuje do europejskiego systemu nawigacji satelitarnej Galileo, który jest właśnie wdrażany do służby operacyjnej.

Statystyki konkursu Galileo Masters 2016 / Źródło: AZO

Statystyki konkursu Galileo Masters 2016 / Źródło: AZO

Konkurs od 2004 roku organizowany jest w edycjach regionalnych. Polska edycja konkursu ESNC wcześniej była zorganizowana w 2012, 2014 oraz 2015 roku. W tym roku etap wysyłania wniosków do ESNC zakończył się 10 lipca. Największą liczbę projektów zgłoszono w tym roku do edycji azjatyckiej, do której napłynęło 59 projektów. Do polskiej edycji konkursu zgłoszono zaś 33 kompletne wnioski, co jest najwyższym wynikiem spośród krajów europejskich. Na trzecim miejscu znalazła się regionalna edycja niemiecka z Hesji z 32 wypełnionymi wnioskami.

Między lipcem a wrześniem przedstawiciele każdego z regionów analizowali zgłoszone wnioski. Ten etap w każdym z regionów musi zakończyć się do końca września – do tego czasu trzeba wybrać zwycięzców. W przypadku polskiej edycji ESNC, do spotkania ekspertów doszło 9 września w siedzibie partnera konkursu – Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (PSSE), w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym. Wybór nie był prosty – duża część wniosków charakteryzowała się wysoką jakością oraz jak i perspektywami na wdrożenie.

GPNT w Gdańsku / Credits - Stanisław Kosiedowski, CC BY-SA 3.0

GPNT w Gdańsku / Credits – Stanisław Kosiedowski, CC BY-SA 3.0

Zespół wybrał tegorocznego zwycięzcę polskiej edycji konkursu Galileo Masters po długich naradach. Wybrany zespół będzie reprezentować Polskę na spotkaniu przedstawicieli ze wszystkich regionów, które odbędzie się pod koniec września w Berlinie. To na tym spotkaniu zostanie wybrany ogólny zwycięzca tegorocznej edycji ESNC.

Nazwy zwycięskich wniosków zostaną przedstawione 25 października na uroczystej Gali Finałowej konkursu ESNC w Madrycie. Po tym wydarzeniu odbędzie się polska Gala, na której przedstawieni zostaną także finaliści konkursu. Termin polskiej Gali nie został jeszcze ustalony, prawdopodobnie będzie to jednak początek listopada.

Partnerzy i organizatorzy Galileo Masters Edycja Polska: Blue Dot Solutions, Black Pearls VCPolska Agencja KosmicznaPolska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Agencja Rozwoju PrzemysłuPomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, GMVCreotech Instruments S.A., ITTI.

Więcej informacji na temat tegorocznej edycji konkursu, znajduje się na stronach: www.esnc.eu, a także na Facebooku.

Comments are closed.