Udany start CZ-4C z Gaofen-3

0

10 sierpnia chińska rakieta CZ-4C wyniosła na orbitę satelitę obserwacji Ziemi o nazwie Gaofen-3.

Do startu doszło 10 sierpnia o godzinie 00:55 CEST z kosmodromu Taiyuan. Rakieta CZ-4C wyniosła na orbitę satelitę obserwacji Ziemi Gaofen-3. Lot rakiety przebiegł bez zakłóceń i Gaofen-3 został umieszczony na prawidłowej orbicie polarnej o wysokości ok 755 km.

Start CZ-4C z Gaofen-3 na pokładzie / Credits – CCTV+

Gaofen-3 to chiński satelita, którego zadaniem są radarowe obserwacje Ziemi. Z dostępnych źródeł wynika, że maksymalna rozdzielczość przestrzenna tego satelity to mniej niż metr. Satelita ma całkowitą masę startową 2950 kg a czas pracy na orbicie to minimum 8 lat. Radar typu SAR tego satelity (syntetycznej apertury) pracuje na paśmie C (3,4 – 4,2 GHz) na 12 różnych trybach obserwacyjny. Na tym samym paśmie obserwacje wykonuje wiele innych satelitów radarowych, w tym europejskie Sentinel-1A i Sentinel-1B.

Prace nad satelitą rozpoczęły się pod koniec 2010 roku, przy czym etap budowy i montażu od września 2013 roku. Gaofen 3 został zbudowany przez Chińską Akademię Technologii Kosmicznych w oparciu o platformę CS-L3000B i jest pierwszym cywilnym satelitą wyposażonym w radar o syntetycznej aperturze (SAR). Radar ten pracuje w mikrofalowym paśmie C, uzyskując obrazy powierzchni w wysokiej rozdzielczości i w każdych warunkach pogodowych, w dzień i w nocy. Gaofen 3 jest tym samym bardzo istotnym dodatkiem do obecnie funkcjonującej sieci satelitów obserwacyjnych CHEOS (China High-resolution Earth Observation System), pracujących w zakresie światła widzialnego oraz podczerwieni, a więc zakresach, które mogą napotkać problemy w trakcie wykonywania swoich zadań, spowodowane gęstą pokrywą chmur lub opadami atmosferycznymi. Do 11 sierpnia sieć CHEOS składała się z trzech urządzeń – Gaofen 1, Gaofen 2 oraz Gaofen 4. Gaofen 3 jest czwartym satelitą systemu, przy czym obecnie trwają prace nad pozostałymi dwoma – Gaofen 5 oraz Gaofen 6, przy czym ten ostatni ma taką samą budowę co Gaofen 1. Oba powinny znaleźć się na orbicie do końca bieżącego roku.

Następny start rakiety orbitalnej zaplanowano na niedzielę. Wówczas rakieta Falcon 9R wyniesie na orbitę geostacjonarną transferową satelitę telekomunikacyjnego JCSat-16.

(PFA, NSF)

Comments are closed.