Publikacja nagrania z lotu RosettaStrato

0

Firma Design & Data GmbH opublikowała nagranie z misji stratosferycznej RosettaStrato, której lot odbył się 17 marca w Polsce.

Celem misji Rosetta Strato było wyniesienie maskotki balonem oraz wykonanie nagrań oraz zdjęć na tle krzywizny Ziemi. Przez parę miesięcy inżynierowie z Blue Dot Solutions pracowali nad specjalną konstrukcją, która pozwoliła wynieść maskotkę na wysokość 30 kilometrów. Stabilizowane zostały między innymi panele słoneczne maskotki. Obraz Rosetty oraz balonu stratosferycznego nagrywany był z kilku kamer umiejscowionych pod różnymi kątem.

Maskotka przedstawia bohaterów kreskówki, które zostały wykonane dla Europejskiej Agencji Kosmicznej w ramach kampanii informacyjnej o misji Rosetta i Philae. Została ona wyniesiona na balonie 1600 gram wypełnionym 9.1 metrami sześciennymi helu.

Start nastąpił 17 marca 2016 roku o godzinie 10:40 CET z Gniezna przy sprzyjających warunkach pogodowych. Wykonano zostały nagrania audiowizualne z lotu maskotki do stratosfery, aż na wysokość około 30 kilometrów. Lądowanie nastąpiło o godzinie 12:20 CET, około 50 km na południowy zachód od Gniezna.

Jak wyglądał lot maskotki sondy Rosetta do stratosfery? Poniższe nagranie prezentuje najważniejsze chwile lotu: start, wznoszenie, rozerwanie balonu oraz lądowanie na drzewie. Po locie maskotka została wysłana do Niemiec, do siedziby firmy Design & Data.

Przebieg misji RosettaStrato / Credits – Design & Data GmbH

Design & Data GmbH to firma która dla Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) wykonała serię animacji dotyczących misji sondy Rosetta i lądownika Philae. Te filmy cieszą się dużym zainteresowaniem wśród różnych widzów, także wśród młodszej widowni, dla której dotychczas ESA stworzyła dość mało materiałów informacyjnych.

Drugi rok misji Rosetta wokół komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko / Credits – European Space Agency, ESA

(D&D, BDS)

Comments are closed.