Sonda Juno wysyła pierwsze zdjęcie z orbity!

0

Kamera JunoCam znajdująca się na pokładzie sondy Juno już działa i rozpoczęła przesyłanie na Ziemię danych.

Urządzenie rejestrujące obrazy Jowisza w zakresie widzialnym (kamera JunoCam) zostało uruchomione w sześć dni po wejściu przez sondę na orbitę wokół Jowisza. Pierwsze zdjęcia w wysokiej rozdzielczości dotrą do nas jednak dopiero za kilka tygodni.

„Powyższe ujęcie wykonane za pomocą JunoCam wskazuje, że kamera przetrwała przejście przez bardzo niebezpieczne środowisko w pobliżu Jowisza bez żadnego uszczerbku i może zacząć wykonywanie zdjęć,” mówi Scott Bolton, główny badacz misji z Southwest Research Institute w San Antonio. „Nie możemy się doczekać pierwszych zdjęć biegunów Jowisza.”

Zdjęcie zostało wykonane 10 lipca 2016 r. o godzinie 5:30 UTC, gdy sonda znajdowała się 4,3 miliona kilometrów od Jowisza i oddalała się od niego po trwającej 53,5 dni orbicie. Barwne zdjęcie przedstawia charakterystyczne pasy w atmosferze Jowisza, włącznie z Wielką Czerwoną Plamą oraz trzy z czterech księżyców galileuszowych – Io, Europę i Ganimedesa (od lewej do prawej).

Animacja przedstawiająca zbliżanie się sondy Juno do Jowisza / Źródło: NASA

„Sonda JunoCam będzie nadal wykonywała zdjęcia planety, gdy z powrotem zaczniemy się do niej zbliżać,”  mówi Candy Hansen, członek zespołu misji Juno z Planetary Science Institute w Tucson w Arizonie. „Pierwsze zdjęcie w wysokiej rozdzielczości zostanie wykonane 27 sierpnia gdy sonda ponownie bardzo zbliży się do Jowisza.”

Podczas swojej misji, sonda Juno okrąży Jowisza 37 razy przelatując nisko nad szczytami chmur planety, zbliżając się do nich nawet na 4100 kilometrów. Podczas tych przelotów sonda Juno będzie badała co znajduje się pod osłaniającą Jowisza warstwą chmur oraz będzie badała zorze bezustannie trwające w regionach biegunowych. Wszystko to aby dowiedzieć się więcej o pochodzeniu, strukturze, atmosferze i magnetosferze największej planety Układu Słonecznego.

(Puls Kosmosu)

Comments are closed.