Łazik Curiosity wychodzi z trybu awaryjnego

0

Jedenastego lipca zespół kontrolujący łazik Curiosity wznowił działania operacyjne naszego “skauta” na Marsie. Łazik wszedł w tryb awaryjny 2 lipca z powodu wykrycia usterki oprogramowania.

Aktualnie łazik komunikuje się już z kontrolerami na Ziemi i pracuje stabilnie. Curiosity aktywował tryb awaryjny 2 lipca i w ramach tego trybu przerwał większość wykonywanych zadań, oprócz ustalonej sekwencji wznawiania komunikacji.

Wstępne informacje uzyskane przez obsługę misji już po odebraniu pakietu danych diagnostycznych z łazika, wskazują na nieoczekiwany błąd, który wystąpił pomiędzy oprogramowaniem kamery i oprogramowaniem używanym w głównym komputerze łazika. Obrazy z kamery są bowiem przesyłane z pamięci urządzenia do komputera łazika, gdzie są zapisywane w postaci plików. Transfer możliwy jest w kilku trybach pracy i właśnie jeden z nich podejrzewany jest o spowodowanie usterki. Aktywności związane z prowadzeniem badań naukowych przez łazik, będą teraz omijały ten tryb przekazu danych. Zamiast tego wykorzystane zostaną równolegle dostępne mechanizmy.

Łazik Curiosity już trzykrotnie wchodził w tryb awaryjny – wszystkie przypadki miały miejsce w 2013 roku. Pojazd wylądował w Kraterze Gale w sierpniu 2012 roku i już w pierwszym roku swojego pobytu na Marsie misja osiągnęła swój założony cel, ustalając, że trzy miliardy lat temu w regionie tego krateru znajdowały się jeziora i rzeki, a warunki mogły sprzyjać rozwojowi życia.

W ubiegłym tygodniu NASA zatwierdziła finansowanie na kolejne dwa lata misji Curiosity, począwszy od 1 października 2016 roku.

(PK, Kosmonauta.net)

Comments are closed.