Dwa ważne testy rakietowe: F9R i RS-25

0

Pod koniec lipca w Stanach Zjednoczonych przeprowadzono dwa ważne testy rakietowe: odzyskanego pierwszego stopnia Falcon 9R oraz silnika RS-25 dla rakiety Space Launch System (SLS).

Pierwszy z testów odbył się 28 lipca na stanowisku testowym firmy Space Exploration Technologies (SpaceX) w McGregor (Teksas). W tym teście wykorzystano odzyskany pierwszy stopień rakiety Falcon 9R po udanym locie z satelitą telekomunikacyjnym JCSAT-14 (6 maja). W tym teście wszystkie silniki pierwszego stopnia rakiety Falcon 9R (Merlin 1D) zostały uruchomione na czas odpowiadający pełnej pracy tego stopnia podczas lotu na orbitę. Test przebiegł prawidłowo, a jego zapis można zobaczyć poniżej.

Udany test odzyskanego pierwszego stopnia rakiety Falcon 9R / Credits – SpaceX

Dzień później, 29 lipca, odbył się test silnika RS-25. Test odbył się w ośrodku NASA o nazwie Stennis Space Center w stanie Missisipi. Silniki RS-25, w przeszłości wykorzystywane jako jednostki napędowe promów kosmicznych (SSME, Space Shuttle Main Engine), w przyszłości będą napędzać potężną rakietę SLS. W teście z 29 lipca wykorzystano silnik RS-25 o numerze 0528, który poprzednim razem testowano w lipcu 2009 roku. Poniższe nagranie prezentuje ten test.

Test silnika RS-25 / Credits – NASA Stennis

W tym teście silnik RS-25 pracował przez 650 sekund. Było to uzupełnienie testu z 14 lipca, w którym doszło do przedwczesnego zakończenia testu, po 193 sekundach od odpalenia. Tamto skrócone odpalenie było spowodowane błędami po stronie infrastruktury testowej, nie powiązanymi z działaniem silnika RS-25.

Te dwa testy rakietowe mają duże znaczenie dla rozwoju rakiet Falcon 9 oraz SLS. Firma SpaceX, zanim przeprowadzi lot orbitalny z odzyskanym pierwszym stopniem, przeprowadza serię testów naziemnych. Te testy pozwalają na określenie parametrów operacyjnych odzyskanych stopni oraz identyfikację potencjalnych problemów inżynieryjnych do rozwiązania przed kolejnymi próbami i lotami. W przypadku rakiety SLS, której pierwszy lot jest planowany na 2018 rok, trwają testy poszczególnych komponentów. Następny test jednostki napędoRS-25 jest planowany już niebawem, w połowie sierpnia.

(SpaceX, NASA)

Comments are closed.