Bezzałogowe statki powietrzne w konkursie ESNC

4

Bezzałogowe statki powietrzne (UAV) przebojem zdobywają rynek, a słowo dron, które jeszcze cztery lata temu wzbudzało sensację, dzisiaj słyszymy na porządku dziennym.

Technologia kiedyś kojarzona jedynie z sektorem wojskowym głównie ze względu na wysokie koszty, obecnie dostępna jest dla każdego. Co za tym idzie z roku na rok cywilny rynek UAV rośnie w niewyobrażalnym tempie. Tak duża dostępność przekłada się na rosnącą liczbę pomysłów na wykorzystanie dronów, z których wiele okazuje się świetnym pomysłem na biznes.

Wizualizacja systemu CATUAV / Credits: ESNC

Wizualizacja systemu CATUAV / Credits: ESNC.info

Niewielkie statki wyposażone w autonomiczne systemy sterowania, korzystające z nawigacji satelitarnej dla precyzyjnej orientacji, są w stanie wykonać wiele dotychczas nieopłacalnych zadań. Nowe możliwości spowodowały, że dzisiaj szacuje się wartość cywilnego rynku UAV na około 6.3 miliarda Euro z tendencją rosnącą. Wlicza się w to zastosowania z zakresu geodezji, ochrony granic, rybołówstwa, leśnictwa, rolnictwa, zarządzania kryzysowego, itd.. Wszystko to powoduje, że rynek ten jest idealną opcją dla stosowania systemów GNSS.

Przykładem sukcesu firmy inwestującej w UAV jest CATUAV – zwycięzca nagrody specjalnej konkursu European Satellite Navigation Competition 2011. Projekt opierał się na dostarczeniu rozwiązania zapobiegającemu kolizjom małych UAV jeszcze zanim cywilny rynek dronów naprawdę się rozwinął. Od marca 2015 roku CATUAV jest jednym z partnerów inicjatywy mapKITE ufundowanej przez Agencję Europejskiego GNSS (GSA) w ramach programu Horyzont 2020.

W 2016 roku w ramach konkursu European Satellite Navigation Competition można ubiegać się o nagrodę specjalną dla projektów opartych o UAV wykorzystujących w innowacyjny sposób potencjał rynku. Zwycięzca może liczyć m.in. na 3000 Euro, współpracę z centrami technologicznymi, procesy inkubacyjne oraz dostęp do infrastruktury testowej na Aerodromie Rozas.

(Maciej Kwapiński)

4 komentarze

 1. Dlaczego nie stworzyć dronów wykorzystujących techniki szybowcowe do znacznego przedłużenia lotu?

   • Ale pojęcie Dron odnosi się również do szybowców/motoszybowcow etc. Co do większych możliwości, ta kwestia zależy od tego do czego zostanie zastosowany taki statek

   • Dron to termin potoczny, powinniśmy używać akronimu BSP – Bezpilotowy Statek Powietrzny, lub z angielskiego UAV (Unmanned Aerial Vehicle) albo UAS (Unmanned Aerial System).
    Technika szybowcowa jest już wykorzystywana – wystarczy spojrzeć na BSP klasy MALE (Medium Altitude Long Endurance) lub Hale (High Altitude…) jak np. Global Hawk.