Rakieta Długi Marsz 7 wyruszyła do kosmodromu Wenchang

0

Chińska Republika Ludowa szykuje się do inauguracyjnego lotu nowej rakiety nośnej. Długi Marsz 7 zostanie wystrzelony z nowego kosmodromu Wenchang pod koniec czerwca.

Kosmodrom Wenchang jest najbardziej wysuniętym na południe chińskim kosmodromem. Zbudowany został na wyspie Hainan specjalnie na potrzeby nowych, większych rakiet Chińskiej Republiki Ludowej. Relatywnie bliskie położenie względem równika pozwoli tak mniejszym kosztem wynieść cięższe ładunki na orbitę.


Pierwszy egzemplarz Długiego Marszu 7 dostarczony do Wenchang / Credits: CCTV

Na teren kosmodromu rakiety będą dostarczane drogą morską. Ósmego maja na pokładzie barki pierwszy egzemplarz Długiego Marszu 7 wyruszył z portu Tianjin w kierunku Wenchang. Na 26 czerwca zaplanowano inauguracyjny lot. Rakieta bazująca na konstrukcji Długi Marsz 2F zasilana jest ropą oraz ciekłym tlenem a na niską orbitę okołoziemską (200 km x 400 k, nachylenie 42 stopnie) jest w stanie wynieść ładunki o masie 13 i pół tony.

Grafika przedstawiająca nowi chiński statek załogowy / Credits: CNSA

Grafika przedstawiająca nowi chiński statek załogowy / Credits: CNSA

Bardzo ciekawi ładunek inauguracyjnego lotu. Będzie nim pomniejszona kapsuła powrotna nowego załogowego statku kosmicznego. Obecnie niewiele wiadomo o chińskim następcy statków Shenzhou. Nowy pojazd ma latać w konfiguracji czternastu oraz dwudziestu ton. Dla porównania, Shenzhou o masie niemal ośmiu ton jest w stanie zabrać trójkę astronautów na niską orbitę okołoziemską. Szacuje się, że nowy pojazd budowany jest w odpowiedzi na rozwijanego w Stanach Zjednoczonych Oriona. Jednocześnie chińscy oficjele coraz częściej mówią o lotach księżycowych, które miałby się rozpocząć w drugiej połowie lat trzydziestych. Póki co załogowe wysiłki koncentrują się przede wszystkich na nowej wielomodułowej stacji kosmicznej, zaś jeszcze w tym roku odbędzie się lot Shenzhou-11 z dwójką astronautów do testowego modułu Tiangong-2.

Z kosmodromu Wenchang startować będzie również rakieta Długi Marsz 5, która będzie wynosić ciężkie ładunki o masie do 23 ton na niską orbitę okołoziemską. Nowa rakieta będzie wynosiła elementy nowej stacji kosmicznej, a także przyszłe próbniki księżycowe. Pierwszy lot zaplanowano na wrzesień tego roku.

Comments are closed.