Konkurs Galileo Masters otwarty na dobre aplikacje

0

Ruszył największy konkurs na innowacje w wykorzystaniu nawigacji satelitarnej. Nie zwlekajcie ze zgłoszeniami!

W nowoczesnej, opartej na dużej ilości danych gospodarce, nawigacja satelitarna jest kluczową technologią, która umożliwia stałą i niezawodną lokalizację obiektów. Od 2004 roku ogólnoświatowy, a przede wszystkim europejski konkurs ESNC (European Satellite Navigation Competition) wspiera budowę mechanizmu pomagającego wejść na rynek nowym produktom związanym z nawigacją satelitarną.

Statuetki przyznawane zwycięzcom / Źródło: Anne Kreuz

Statuetki przyznawane zwycięzcom / Źródło: Anne Kreuz

Każdego roku konkurs uwidacznia nowe trendy i pokazuje ponad 500 pomysłów na biznes. Do tej pory nagrody przyznano ponad 270 laureatom, którzy stanowią ułamek prawie 3500 innowacyjnych koncepcji przedstawionych przez ponad 10 000 uczestników. Dzięki jedynej w swoim rodzaju sieci, która obejmuje inkubatory Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA BIC), ESNC odgrywa decydującą rolę w realizacji pomysłów poprzez wspieranie startupów i tworzenia miejsc pracy wysokiej technologii.

Rynek wzrostu dla GNSS

Drony szybko przekształciły się z nowych obiektów służących do rekreacji do poważnych narzędzi biznesowych. Urządzenia te posługują się sygnałami nawigacji satelitarnej, takimi jak GPS i Galileo, w celu precyzyjnego pozycjonowania i orientacji. Stanowią one obiecujący rynek globalnych systemów nawigacji satelitarnej (GNSS).

Dzisiaj bezzałogowe statki wykorzystywane są w różnych dziedzinach, w tym geodezji i kartografii geograficznej, w rybołówstwie, budownictwie i mapowaniu rurociągów, zarządzaniu miejskim, leśnictwie, rolnictwie oraz zapobieganiu pożarom i katastrofom morskim. Wielkość rynku dronów jest obecnie szacowana na 6,3 mld euro, a na najbliższe dziesięciolecie przewidywany jest stały wzrost. Stanowi to ogromny potencjał, szczególnie dla sektora MŚP i osób rozpoczynających działalność.

Tendencja zwiększonego zainteresowania dronami również odzwierciedliła się w ESNC. W zeszłym roku zwyciężył dron (POSEIDRON) do ratowania życia na morzu, który wyposażony jest w kamery na podczerwień i korzysta z zastosowań europejskiej usługi pozycjonowania EGNOS.

Zwycięzcy edycji 2015 / Źródło: Anne Kreuz

Zwycięzcy edycji 2015 / Źródło: Anne Kreuz

Mieliśmy naprawdę szalony pomysł, aby zrobić coś wielkiego – a konkretnie zrewolucjonizować usługi poszukiwań ratowniczych” – zdradza Loles Albiol Simó, jeden z twórców projektu POSEIDRON. Więcej o zwycięzcy zeszłorocznej edycji tutaj .

Jesteśmy przekonani, że drony cywilne mają ogromny potencjał w ESNC – mówi Thorsten Rudolph, inicjator konkursu ESNC. „W tym roku chcemy skupić się jeszcze bardziej na dronach, aby promować fundament wizjonerskich firm, które będą nas otaczać na przyszłym rynku.”

Nagrody przyśpieszą wejście na rynek

Konkurs Galileo Masters ESNC to największy międzynarodowy konkurs na komercyjne użycie nawigacji satelitarnej. W tym roku po raz kolejny poszukiwane są wyjątkowe pomysły i modele biznesowe. Suma nagród w konkursie wynosi 1 mln euro.

Dodatkowo tegoroczni laureaci zostaną zaproszeni do tworzonej przez ESNC społeczności. Będą stać także przed szansą nawiązania współpracy z wiodącymi instytucjami i partnerami regionalnymi. Zwycięskie modele biznesowe będą mogły liczyć na wsparcie techniczne, biznesowe oraz prawne. Jury złożone z międzynarodowych ekspertów ze sfery nauki i przemysłu oceni również finalistów wszystkich regionów, aby wybrać głównego zwycięzcę, który zostanie ujawniony podczas uroczystej Gali Finałowej.

Galileo Masters to konkurs ukierunkowany na osoby i zespoły  z przedsiębiorstw, ośrodków badawczych i uczelni wyższych z całego świata. Zainteresowani mogą wziąć udział w konkursie od 1 kwietnia do 30 czerwca 2016 r. Na międzynarodowej i polskiej stronie internetowej dostępne są wszystkie istotne informacje na temat nagród, partnerów i warunków udziału w konkursie. Zapraszamy także do śledzenia facebooka.

Comments are closed.