Scott Kelly opuszcza NASA!

0

Pierwszego kwietnia Scott Kelly opuści Amerykańską Agencję Kosmiczną NASA.  

Ze wszystkich astronautów, którzy uczestniczyli w misjach kosmicznych w ostatnich latach, bracia Scott i Mark Kelly należą (obok Kanadyjczyka Chrisa Hadfielda) do najbardziej znanych na świecie. Obaj bracia (bliźniacy) brali udział w wielu ważnych misjach kosmicznych, z których najdłuższym był 340 dniowy lot Scotta. Ta wyprawa zakończyła się na początku marca. Był to pierwszy tak długi lot załogowy od końca lat dziewięćdziesiątych XX wieku.

Jedno z badań medycznych, jakie nastąpiło po powrocie Kelly'ego z rocznej misji orbitalnej / Credits - Scott Kelly

Jedno z badań medycznych, jakie nastąpiło po powrocie Kelly’ego z rocznej misji orbitalnej / Credits – Scott Kelly

Obecnie trwają pierwsze etapy adaptacji Scotta Kelly’ego do życia w warunkach normalnej grawitacji. Już kilka godzin po powrocie do USA Scott wskoczył do basenu – jak sam później przyznał “marzył o tym od miesięcy”. Trwają też kompleksowe badania medyczne u różnych lekarzy z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu. Adaptacja będzie trwać jeszcze kilka miesięcy.

 

Kelly wskakuje do basenu po powrocie na Ziemię / Credits – Scott Kelly

Zaledwie półtora tygodnia po powrocie na Ziemię, Scott Kelly ogłosił, iż z dniem 1 kwietnia opuszcza szeregi NASA. Łącznie Scott Kelly spędził na orbicie 520 dni i 10 godzin (jest to amerykański rekord pobytu w kosmosie) oraz wykonał trzy spacery kosmiczne.

Jeden z testów medycznych na pokładzie ISS w trakcie rocznej misji Scotta Kelly'ego / Credits - NASA

Jeden z testów medycznych na pokładzie ISS w trakcie rocznej misji Scotta Kelly’ego / Credits – NASA

W oświadczeniu administratora NASA, opublikowanym 11 marca, można przeczytać, że Scott Kelly dla lotów poświęcił wiele ze swojego życia prywatnego.

Aktualnie nie wiadomo, gdzie astronauta będzie pracować po opuszczeniu NASA. Spekuluje się, że Kelly zacznie pracować w jednej z firm sektora kosmicznego. Jednocześnie możliwe, iż na bazie popularności będzie prowadził wykłady lub napisze książkę o swoich doświadczeniach.

Brat Scotta, Mark Kelly opuścił szeregi NASA w czerwcu 2011 roku. Głównym powodem opuszczenia korpusu astronautów była potrzeba opieki nad żoną, kongresmenką Gabrielle Giffords, która wcześniej tego samego roku została postrzelona i wymaga długoletniej rehabilitacji oraz opieki. Niemniej jednak, Mark Kelly brał udział w eksperymentach podczas rocznej misji orbitalnej Scotta Kelly’ego.

Wizja lat 30. XXI wieku? Astronauta spogląda na Marsa z powierzchni Fobosa / Credits - NASA

Wizja lat 30. XXI wieku? Astronauta spogląda na Marsa z powierzchni Fobosa / Credits – NASA

Warto spojrzeć na kwestię opuszczania przez astronautów macierzystych agencji kosmicznych z innej perspektywy. W przyszłej dekadzie powinno dojść do pierwszych od lat 70. XX wieku wypraw załogowych poza bezpośrednie otoczenie Ziemi. Docelowo w latach trzydziestych lub czterdziestych tego wieku człowiek powinien wylądować na powierzchni Czerwonej Planety. Te misje załogowe będą coraz dłuższe – misja marsjańska może trwać nawet około trzech lat.

Każda z tych dłuższych misji załogowych będzie wymagać odpowiedniego przygotowania na Ziemi. Istnieje więc ryzyko, że wielu astronautów będzie po jednej czy dwóch misjach rezygnować z dalszych lotów, czasem ze względów osobistych, czasem zaś względów zawodowych. Z drugiej strony, trudno sobie wyobrazić lot na Marsa wykonany przez niedoświadczonych astronautów. Oznacza to, że NASA i inne agencje kosmiczne uczestniczące w długoterminowe lotach załogowych będą musiały starać się zatrzymać najbardziej doświadczonych astronautów.

Tym samym, wiele wskazuje, że NASA będzie organizowała więcej długoterminowych lotów, najpierw na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, później zaś podczas lotów w ramach misji poza niską orbitę okołoziemską. Na najbliższe dwa lata NASA jednak nie przewiduje dłuższego lotu astronauty i można się spodziewać, że druga roczna misja odbędzie się dopiero po rozpoczęciu lotów kapsuł Dragon oraz Starliner.

Mimo, że Scott Kelly łącznie spędził na orbicie ponad 520 dni, rekord amerykański wkrótce zostanie pobity. 18 marca, w Sojuzie TMA-20M, na pół roku na ISS uda się Jeffrey Williams, który już ma 361 dni nalotu. W listopadzie br. na ISS na pół roku poleci również Peggy Whitson, której nalot wynosi obecnie 376 dni.

Rosjanie obecnie nie planują dalszych trwających ponad pół roku lotów. Jednakże to do nich należą rekordy pobytu na orbicie. Najdłużej w przestrzeni kosmicznej przebywał Giennadij Padałka. Podczas pięciu lotów naliczył on 878 dni w przestrzeni kosmicznej. Scott Kelly jest dopiero siedemnastym astronautą pod względem łącznej długości lotu.

Przygotowania do testów medycznych u Scotta Kelly’ego po powrocie na Ziemię  / Credits – Scott Kelly

Zestawienie długości lotów astronautów i kosmonautów można znaleźć na stronie Lotów Kosmicznych.

Comments are closed.