Udany start Sojuza-2.1b z rosyjskim satelitą EO

0

Trzynastego marca rakieta Sojuz-2.1b wyniosła na orbitę rosyjskiego satelitę obserwacji Ziemi. Dzień wcześniej lot tej rakiety został odwołany na 20 sekund przed startem.

Pierwotnie na start Sojuza-2.1b planowano na 12 marca o godzinie 19:56 CET. Wówczas też rozpoczęto odliczanie, które zostało przerwane na 20 sekund przed zapłonem silników pierwszego stopnia. Wg nieoficjalnych informacji odliczanie zostało wstrzymano, gdyż wykryto problem z jednoczesnym zapłonem zewnętrznych elementów pirotechnicznych, służących do zapłonu silników rakiety. Kolejną próbę wyznaczono 13 marca o 19:56 CET. Ta próba startu zakończyła się udanym wprowadzeniem satelity Resurs-P No. 3 na orbitę.

Start Sojuza-2.1b z Resurs-P No. 3. / Credits – Roskosmos

Resurs-P No. 3 to rosyjski cywilny/komercyjny satelita obserwacji Ziemi (EO). Maksymalna rozdzielczość układu optycznego satelity to blisko 1m. Resurs-P No. 3 ma masę prawie 6 ton i został zaprojektowany na minimum pięć lat funkcjonowania na orbicie. Satelita jest zdolny do hiperspektralnych obserwacji Ziemi w dużej i średniej rozdzielczości w zakresie widzialnym i bliskiej podczerwieni.

Był to czwarty start rakiety orbitalnej w marcu 2016 roku. Następny – także z Bajkonuru – planowany jest na 14 marca. Wówczas ku Czerwonej Planecie zostanie wystrzelona sonda ExoMars Trace Gas Orbiter oraz lądownik EDM Schiaparelli.

(PFA, LK)

Comments are closed.