Sentinel-3A na orbicie

0

Szesnastego lutego rakieta Rokot wyniosła europejskiego satelitę Sentinel-3A na orbitę.

Do startu doszło o godzinie 18:57 CET z rosyjskiego kosmodromu Plesieck. Rakieta Rokot z górnym stopniem Briz-KM wyniosła europejskiego satelitę obserwacji Ziemi Sentinel-3A. Lot rakiety przebiegł prawidłowo. Satelita został umieszczony na orbicie o wysokości ok. 800 na 820 km i nachyleniu 98,6 stopnia. Sentinel-3A będzie spoglądać na Ziemię z perspektywy godziny 10 rano czasu lokalnego.

Start Sentinela-3A – 16.02.2016 / Credits – EUMETSAT

Sentinel-3A to trzeci satelita europejskiej konstelacji Copernicus, służący do zaawansowanych obserwacji Ziemi. Jego podstawową misją będzie obserwacja oceanów, wyznaczanie temperatury powierzchni wód i lądów oraz globalne pomiary wysokości powierzchni mórz. Ponadto, Sentinel-3A będzie w stanie wykrywać większe pożary oraz dostarczać informacji na temat stanu wegetacji na Ziemi.

Na kilka tygodni przed startem mogło dojść do nieupoważnionej ingerencji Rosjan w Sentinela-3A. Nieoficjalne źródła sugerują, że rosyjska część obsługi misji odebrała pracownikom ESA dostęp do satelity w Plesiecku oraz bez zezwolenia wykonała częściowe rozłożenie a następnie złożenie Sentinela-3A.

Następny start rakiety orbitalnej planowany jest na 17 lutego. Wówczas japońska rakieta H-2A wyniesie na orbitę cztery satelity.

(PFA, ESA, NSF)

Comments are closed.