Nowe szczegóły misji Shenzhou-11 i 12

1

W drugiej połowie 2016 roku Chiny zrealizują swój szósty lot załogowy. Astronauci udadzą się do jednomodułowej stacji kosmicznej Tiangong-2.

Druga chińska stacja kosmiczna, Tiangong-2, zostanie wystrzelona jeszcze w tym roku. Szacuje się, że załoga Shenzhou-11 spędzi na jej pokładzie około trzech tygodni, bijąc poprzedni dwutygodniowy rekord – wykonany trzy lata temu przez załogę Shenzhou-10.

Następnie do Tiangonga-2 wystrzelony zostanie pierwszy pojazd logistyczny serii Tianzhou, który ma przycumować oraz prawdopodobnie wykonać transfer paliwa i/lub podniesie orbitę stacji. Wszystko wskazuje na to, iż Tiangong-2 będzie miał tylko jeden węzeł cumowniczy, i tylko jeden pojazd będzie mógł być przycumowany do stacji na raz. Z tego powodu logistyczny Tianzhou nie będzie przewoził żywności, ani eksperymentów dla astronautów.

Dotychczas wydawało się, że do Tiangong-2 wykonana zostanie tylko jedna misja załogowa. Pośrednie wskazówki mówią, że będzie inaczej. Do stacji w 2017 roku ma przycumować kolejna załoga na pokładzie staku Shenzhou 12. Informacja ta została podana przez zazwyczaj bardzo dobrze poinformowaną… Pocztę Chińskiej Republiki Ludowej, która zapowiedziała wydanie serii znaczków pocztowych wymieniających chińskie misje kosmiczne z 2016 i 2017 roku.

Lista wymienia również pierwsze loty rakiet CZ-5 oraz CZ-7, teleskop HXMT, jak i bezzałogową misję księżycową Chang’e 5. Jednocześnie w ostatnich dniach w chińskiej telewizji pojawiły się pierwsze zdjęcia kapsuły Shenzhou-11, która przechodzi końcowe przygotowania przed lotem orbitalnym.

Kadr przedstawiający Shenzhou-11 w chińskiej telewizji / Credits: CCTV

Kadr przedstawiający Shenzhou-11 w chińskiej telewizji / Credits: CCTV

Od 2003 roku Chińska Republika Ludowa przeprowadziłą pięć lotów załogowych. Ostatnie dwa, Shenzhou-9 i Shenzhou-10 zostały zrealizowane do małej, jednomodułowej stacji kosmicznej Tiangong-1. Załogowy program chiński rozwija się relatywnie powoli, zaś kolejnym wielkim celem będzie budowa nowej, wielomodułowej stacji kosmicznej. Dużo wskazuje również na to, że trwają prace nad nowym pojazdem kosmicznym. W ostatnich tygodniach zrealizowany został test spadochronów dla powracającej kapsuły wielokrotnie większej od Shenzhou.

1 komentarz

  1. Wydaje się że wystarczy tylko do modułu Orbitalnego który na zdjęciu znajduje się nad Kapsułą dorobić ze 2-je Cumy po bokach Walca i już ten pojazd Shenzhou -12 w roku 2017 mógłby z powodzeniem do cumować razem z kapsułą Cargo z drugiej strony. Chińczycy sobie chyba niepotrzebnie tą rozbudowę stacji Komplikują.Ten moduł orbitalny z tymi dwoma Cumami po boku Walca mogli by z powodzeniem dołączyć do 1-go Shenzhou 11 , a tak będą musieli Tiangong -2 rozłączyć od Shenzhou – 11 i dopiero wstawić ramieniem robotycznym ten moduł orbitalny z 4-ma Cumami- poco komplikują.